A A+ A++

Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

Kto może utworzyć SAN

SAN mogą działać w formie:

  • spółki z o.o. lub akcyjnej, w której gmina (gminy) posiada ponad 50% praw głosu (spółki gminnej),
  • fundacji,
  • stowarzyszenia,
  • spółdzielni socjalnej

– art. 22a ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, dalej: ustawa.

Warunkiem koniecznym do uznania za SAN jest zawarcie z gminą umowy o współpracy na okres 5 lat. O podpisanie takiej umowy mogą się ubiegać już istniejące spółki gminne, fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne. Gmina może zdecydować się również na utworzenie spółki powołanej specjalnie w tym celu. Dochody z działalności SAN przeznacza w całości na tę działalność (art. 22a ust. 3 ustawy). Działalność SAN może być współfinansowana przez gminę.

Jakie jest zadanie SAN i jak są rozliczane ich dochody

SAN współpracuje z gminą i pośredniczy między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania na warunkach rynkowych. Tym samym stanowią one tańszą alternatywę dla kosztownego budownictwa komunalnego. SAN ma wynajmować mieszkania osobom, które znajdują się w trudniejszej sytuacji życiowej i nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania.

Dochody Społecznych Agencji Najmu zostały zwolnione z CIT (znowelizowany art. 17 ust. 1 pkt 44 updop). Są zatem traktowane tak samo jak dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, społecznych inicjatyw mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej.

Jakie są zalety najmu mieszkań od SAN

Najemcy mieszkań od SAN zapłacą czynsz niższy od rynkowego. Przy tym nie każdy może zostać najemcą. Kryteria uprawniające do najmu mieszkania od SAN określa gmina (art. 22e. ustawy). Dodatkowo najemcy lokali od SAN mogą ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Fragment artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

(…)

Sławomir Biliński
prawnik, redaktor “MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji

Kasy fiskalne 2021

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLegionowo: Królewska Dwójka chwali się bogatą ofertą edukacyjną
Następny artykułOgłoszenie Szpitala Powiatowego w Limanowej o prowadzonym naborze kadry medycznej do Oddziału Geriatrii