Mało kto wie, gdzie znajduje się społeczna lodówka, więc mało kto wkłada do niej produkty. Inicjatywa ciekawa, ale lokalizacja słaba.
Społeczna lodówka została ustawiona przy głównym wejściu do Ośrodka Pomocy Społecznej przy Jagiellońskiej. A że to wejście jest niejako od podwórza, zatem lodówki nie widać z ulicy. Właściwie o jej lokalizacji wiedzą prawdopodobnie tylko klienci OPS-u, ale oni raczej nie są w grupie darczyńców, bo sami potrzebują pomocy.
Na początku lodówka pękała w szwach
Społeczna lodówka w Chrzanowie to powielenie pomysłu, który jest realizowany w wielu miejscach w całej Polsce. W Chrzanowie została uruchomiona pod koniec grudnia zeszłego roku.
„Jak radzić sobie z nadmiarem jedzenia po świętach? Czy masz za dużo sałatki, pierogów, a może sernika? Jest rozwiązanie!” – mogliśmy przeczytać na FB Gminy Chrzanów.
Wówczas lodówka ufundowana przez Hydro Extrusion Poland pękała w szwach, bo ta firma również zasponsorowała pierwsze produkty. Były m.in. pomarańcze, banany, jabłka, klopsiki, pasztety, konserwy mięsne, mleko w kartonie.
Teraz coś się pojawia i znika
W ostatnich dniach regularnie sprawdzaliśmy, co jest w lodówce. Świeciła pustkami. Zapytaliśmy OPS, czy ludzie po prostu nie przynoszą zaproponowanych produktów.
– Jeżeli lodówka jest pusta, to znaczy że nikt niczego do niej nie włożył – odpowiada Aneta Barta, kierowniczka działu pracy socjalnej, usług i profilaktyki. Tego akurat można było się domyślić. – Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli coś pojawia się w lodówce, to bardzo szybko,
czasami nawet w przeciągu 10 minut zostaje zabrane – precyzuje.
Dopowiada, że OPS planuje nawiązać współpracę z lokalnymi sklepami, ewentualnie z restauracjami, które miałyby ochotę przekazywać żywność do lodówki społecznej.
Może trzeba zmienić lokalizację
Do tej pory produkty, które pojawiały się w społecznej lodówce przy chrzanowskim OPS, były różne: od samodzielnie przyrządzonych dań, po zakupione w sklepach, np. słodycze czy konserwy.
Chyba jednak należałoby zmienić lokalizację „jadłodzielni” na bardziej widoczną dla mieszkańców, żeby ta inicjatywa miała większy sens.
Na razie OPS tłumaczy, że lodówka stoi tam, gdzie stoi, bo urządzenie wymaga ciągłego monitoringu jako zabezpieczenia przed dewastacją, a także podłączenia do prądu, zadbania o jej czystość i segregację wsadzonych do niej produktów. Nadzór nad lodówką pełnią pracownicy socjalni w ramach swoich obowiązków zawodowych.
Co wkładać do społecznej lodówki
„Naczelną zasadą lodówki społecznej jest dzielenie się jedzeniem, dlatego nie bierz wszystkiego, weź tylko tyle ile potrzebujesz” – czytamy w regulaminie.
Nie należy zostawiać w lodówce produktów nadpsutych i przeterminowanych, jak również napoczętych, np. otwartych puszek i słoików. Ponadto surowych jaj oraz produktów na ich bazie, np. ciast z kremem, śmietaną, domowych majonezów.
Preferowane do zostawiania w lodówce są produkty suche (np. mąka, cukier), a także konserwy i jedzenie w słoikach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS