A A+ A++

Data dodania: 2021-08-25 (10:43)
Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po dwóch dniach dynamicznych zwyżek, dzisiaj rano notowania ropy naftowej wyhamowały ruch wzrostowy. Cena ropy naftowej WTI stabilizuje się tuż powyżej 67 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent powróciły ponad 70 USD za baryłkę. Wyraźne zwyżki notowań ropy naftowej były reakcją na wcześniejsze równie gwałtowne spadki – ale nie tylko. Z fundamentalnego punktu widzenia, wspierały je także informacje z Meksyku, gdzie w wyniku pożaru na platformie wiertnicznej zginęło 5 osób, a produkcja ropy naftowej w całym kraju spadła o jedną czwartą (czyli o ponad 400 tysięcy baryłek).

Niemniej, wiele wskazuje na to, że problemy z podażą ropy naftowej w Meksyku szybko miną. Spółka Petroleos Mexicanos (Pemex), czyli państwowy gigant naftowy, poinformowała, że produkcja ropy naftowej na wspomnianej platformie zostanie wznowiona najprawdopodobniej już 30 sierpnia.

Tymczasem dane dotyczące zapasów ropy naftowej w USA zostały odebrane neutralnie. Amerykański Instytut Paliw podał wczoraj, ze zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych spadły o 1,62 mln baryłek, czyli o nieco mniej niż oczekiwano – aczkolwiek inwestorzy czekają jeszcze na dzisiejsze ewentualne potwierdzenie tych wyliczeń przez amerykański Departament Energii (DoE), który opublikuje swoje dane dziś o 16:30.

Naturalnie, nie można zapominać o tym, że nadal kluczowym czynnikiem cenotwórczym na rynku ropy naftowej pozostaje pandemia i oczekiwania związane z restrykcjami. Obiecujące dane napływają z Chin, gdzie pojawia się coraz mniej nowych przypadków Covid-19, a dodatkowym pozytywnym akcentem w tym tygodniu była pełna akceptacja szczepionki Pfizer przez amerkańską FDA.

SOJA – Wzrostowy początek tygodnia na rynku soi

Wczorajsza sesja na rynku soi w Stanach Zjednoczonych okazała się najlepsza od końca czerwca br. Ceny soi w USA zwyżkowały bowiem we wtorek o około 3%, powracając ponad poziom 13 USD za buszel i kończąc sesję w okolicach 13,30 USD za buszel.

Dzisiaj notowania soi poruszają się w okolicach wczorajszych maksimów, a sesja jest dużo spokojniejsza. Optymistyczny początek tygodnia wynikał przede wszystkim ze spadku jakości uprawianej w USA soi. Departament Rolnictwa podał bowiem, że jedynie 56% uprawianej w USA soi jest dobrej lub bardzo dobrej jakości. Był to o 1 punkt procentowy niższy wynik niż dane z wcześniejszego tygodnia – warto jednak zaznaczyć, że nie był on dużym zaskoczeniem. Natomiast innym pozytywnym akcentem były informacje na temat sprzedaży dużej ilości soi z USA do Chin w tym miesiącu.

Ogólnie, w ostatnich tygodniach notowania soi znajdowały się pod presją podaży, która wynikała m.in. z obniżonych zakupów amerykańskiej soi przez Chiny. Niemniej, sytuacja od strony podaży soi pozostaje trudna, zwłaszcza w Ameryce Południowej, gdzie zapowiadane są długotrwałe susze na terenach uprawy soi (dotyczy to głównie Argentyny).

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWSPÓŁCZESNA IMPROWIZOWANA ODMIANA TAŃCA BRZUCHA (FCBD®) – Szkoła Tańca Hamsa
Następny artykułAutomat do lodów jako pomysł na sezonowy biznes