A A+ A++

Kiedy poszukujemy miejsca, w którym można nabrać nowej energii i zdystansować się od codziennych trosk, często do głowy przychodzą góry, szczególnie miasto pod Giewontem. Tam, w towarzystwie bajecznych krajobrazów solidnie odpoczniemy, wiele radości sprawi nam delektowanie się specyficzną atmosferą. Nie będzie problemów ze znalezieniem sposób na miłe spędzenie czasu.

Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd w okresie od kwietnia do października, koniecznie zwróćmy uwagę na atrakcję, jaką jest spływ Dunajcem w Zakopanem.

Nietuzinkowy pomysł na poznanie gór

Gdy jesteśmy w górach chcemy jak najwięcej z nich czerpać. Przebywamy na świeżym powietrzu, aby chłonąć klimat i móc obserwować spektakularne widoki. Uwielbiamy odkrywanie nowych zakątków, poznawanie tych wszystkich malowniczych miejsc, o których czytaliśmy w przewodnikach. Jedni chętnie wędrują po szlakach, inni wolą przejażdżki rowerowe, nie brakuje też miłośników wypraw na quadach. Warto polecić nieco inny pomysł na poznanie uroku gór, a mianowicie spływy Dunajcem – zobacz splyw.pl.

Płynąc drewnianą tratwą przyglądamy się otoczeniu, które ujmuje. W sceneriach królują majestatyczne szczyty, nie brakuje też cudownej przyrody. Z dala od miejskiego szumu nietrudno odciąć się od rzeczywistości. Czas umilają barwne, humorystyczne opowieści flisaków. Spływ daje wiele frajdy, a na twarzach malują się szerokie uśmiechy – jak mogłoby być inaczej, skoro poznajemy tak ciekawe tereny, odprężamy się i cieszymy czarem gór?

Spływ Dunajcem – trasa

Trasa spływu rozpoczyna się w Sromowcach i kończy w Szczawnicy. Na tratwie pokonujemy kilkanaście kilometrów. Podczas wycieczki mamy możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji jak np. zwiedzanie zamku w Niedzicy, kościółka w Dębnie, spacer po zaporze na Dunajcu. Płynąc widzimy Trzy Korony, czy Czerwony Klasztor.

Należy podkreślić, że przełom Dunajca zalicza się do jednych z najciekawszych w Europie. Miejsce jest zjawiskowe, ale też tajemnicze, ponieważ wciąż nie wiadomo jak tak naprawdę powstało. Według naukowców Dunajec był zupełnie zwykłą rzeką i dzięki piętrzącym się Pieninom i wcinaniu się wody w wapienne podłoże, wyżłobił przełom. Jednak ludzie często nie przyjmowali wyjaśnień naukowców i tworzyli legendy na temat powstania przełomu Dunajca. Jedna z nich mówi o tym, że to Bolesław Chrobry mieczem wybił ujście rzece, inna, że rycerz Ferkowicz ścigał króla węży i droga, którą podążał, to właśnie przełom. Z zakątkiem tym wiąże się także postać Janosika, który miał przeskoczyć rzekę podczas ucieczki przed hajdukami. Na jednej ze skał podobno widać odbite ślady jego kierpców.

Spośród licznych atrakcji miasta pod Giewontem, spływ zasługuje na szczególne zainteresowanie. Wycieczka na tratwie będzie niezwykłym doświadczeniem i okazją do zobaczenia górskiego świata z innej perspektywy. Zarówno wiosną, latem, jak i jesienią dostarczy samych pozytywnych przeżyć!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBuspasy we Wrzeszczu: projekty są za drogie
Następny artykułNiezwykłe lodowe wulkany na jeziorze Michigan. Jak powstają?