A A+ A++
materiały promocyjne Głównego Urzędu Statystycznego

Do zakończenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zostało 11 dni. Blisko 70% mieszańców Ostrowa Wielkopolskiego wzięło udział w tzw. narodowym liczeniu. Podobnie wygląda statystyka wśród osób mieszkających na terenie Gminy Ostrów. “Spisać” musi się każdy mieszkaniec Polski, a za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Narodowy Spis Powszechny przeprowadzany jest co dziesięć lat. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 1 kwietnia i początkowo miała potrwać do końca czerwca. Później m.in. przez pandemię koronawirusa termin wydłużono do 30 września. Zostało więc niewiele czasu na dopełnienie tego obowiązku. – Im bliżej zakończenia Narodowego Spisu, tym sytuacja staje się bardziej dynamiczna i liczba spisanych osób rośnie. Do tej pory około 75% mieszkańców Gminy ma już ten obowiązek spełniony – mówi Dariusz Pryczak, sekretarz Gminy Ostów Wielkopolski.

Urzędnicy przygotowali mobline punkty spisowe dla mieszkańców wiosek, w których spis idzie najgorzej. – Rachmistrzowie będą dostępni, w poszczególnych dniach, na salach wiejskich przez cały tydzień, w godzinach od 10.00 do 12.00 i od 17.00 do 19.00. W poniedziałek w Wysocku Wielkim, we wtorek we Wtórku, w środę w Topoli Małej i Daniszynie. W czwartek natomiast pojawią się w Gorzycach Wielkich, a w piątek w Lewkowie – dodaje sekretarz.

Tożsamość rachmistrzów można potwierdzić dzwoniąc na infolinię Narodowego Spisu, bądź kontaktując się z miejscowym urzędem. Udział w “narodowym liczeniu” jest obowiązkowy, a za odmowę podania danych grozi nawet kara grzywny. Wśród mieszkańców miasta Ostrowa Wielkopolskiego spisało się blisko 70% osób. – W sobotę zorganizowana będzie tzw. noc spisowa. Od 8.00 do 24.00 dla mieszkańców będzie otwarte biuro spisowe w naszym magistracie. Z kolei w poniedziałek, 27 września na rynku stanie specjalny autobus, w którym mieszkańcy będą mogli także się spisać – informuje Michał Piechocki, z gminnego biura spisowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Spisy powszechne przeprowadzane są co 10 lat, a jego celem jest stworzenie jak najbardziej faktycznego obrazu stanu i struktury ludności. Rządzący zapewniają, że zbierane dane są zabezpieczane i nie będą wykorzystane do nieodpowiednich celów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoświęcenie ołtarza i kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie
Następny artykułTVN24 zwiesza Krzysztofa Skórzyńskiego