A A+ A++

Spis powszechny ruszy w kwietniu 2021 r. Jaka kara grozi za odmowę wykonania obowiązku statystycznego? Czy tegoroczny spis jest obowiązkowy?

Spis powszechny w 2021 r. – czy jest obowiązkowy?

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. osoba fizyczna objęta spisem powszechnym jest obowiązana przeprowadzić samospis internetowy.

Osoby, które nie będą mogły skorzystać z metody samospisu zostaną spisane innymi metodami, takimi jak:

  • wywiad telefoniczny przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego;
  • wywiad bezpośredni przeprowadzony przez rachmistrza terenowego.

Zgodnie z art. 28 ustawy o narodowym spisie powszechnym osoby fizyczne przekazujące dane w ramach spisu powszechnego są obowiązane do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi w zakresie informacji określonych w załączniku nr 1 do ustawy. Załącznik ten zawiera zakres informacji zbieranych w spisie powszechnym.

Zobacz również:

Spis powszechny 2021 – kary

Ewentualne kary związane z tegorocznym spisem powszechnym zostały zawarte w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej Zgodnie z art. 57 tej ustawy, kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym podlega grzywnie.

Grzywnę do 5 tys. zł nakłada sąd.

Za przekazanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. W wypadku mniejszej wagi sprawca podlega grzywnie. Stanowi o tym art. 56 ustawy o statystyce publicznej.

W art. 58 przewidziano z kolei wykroczenie, polegające na przekazaniu danych statystycznych po upływie oznaczonego terminu.

Spis powszechny 2021 – tajemnica statystyczna

Warto pamiętać, iż osoby wykonujące prace spisowe muszą przestrzegać tajemnicy statystycznej.

Osoba naruszająca tajemnicę statystyczną podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Stanowi o tym art. 54 ustawy o statystyce publicznej.

Kto zaś w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej wykorzystuje dane statystyczne, z którymi zapoznał się w związku z wykonywaniem pracy lub czynności na zlecenie prowadzącego badanie statystyczne statystyki publicznej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 (art. 55 ustawy o statystyce publicznej).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U z 2019 r., poz. 1775; ost. zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 1486);

Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (j. .t Dz. U. z 2020 r., poz. 443; ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 1486).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodziękowanie!
Następny artykułUM ogranicza wizyty. Trzeba się umawiać