A A+ A++
Nowe miejsce wsparcia ukraińskich mieszkańców Katowic i polsko-ukraińskiej integracji. Na Koszutce został dzisiaj otwarty Spilno HUB. Pieniądze na projekt Katowice otrzymały od organizacji UNICEF.

Dla tych, którzy z powodu wojny zostali zmuszeni do ucieczki do Polski, ale również dla tych, którzy mieszkają tu już od wielu lat. W Katowicach powstał Spilno HUB. Ma być miejscem edukacji, integracji i wsparcia uchodźców. To jeden z 210 realizowanych w mieście projektów, które wsparł UNICEF łączną kwotą 46 milionów złotych. – Te pieniądze, które przekazaliśmy jako UNICEF z myślą o mieście Katowice będą pokrywać najróżniejsze potrzeby, które pojawiają się w życiu dzieci – mówił podczas otwarcia Spilno HUB Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce.

Adaptacja lokalu przy ul. Morcinka 5-7-9, w którym jeszcze niedawno działał Bar Diana, trwała 2 miesiące. Dzisiaj otwarta została przestrzeń dla dzieci i młodzieży oraz całych rodzin z Ukrainy, które znalazły schronienie w Katowicach. „Spilno” w języku ukraińskim oznacza „wspólnie”. Właśnie na wspólnym spędzaniu czasu i pomocy ma polegać działalność tego miejsca. Zadaniem centrum jest zapewnienie indywidualnego i grupowego wsparcia psychologicznego i psychospołecznego dla Ukraińców, poradnictwo z zakresu prawa, logopedii, pedagogiki, psychologii, doradztwa zawodowego, a także wsparcie dla uchodźców przy załatwianiu spraw bieżących i urzędowych w Katowicach czy wykonywanie tłumaczeń polsko-ukraińskich i ukraińsko-polskich.
Funkcjonuje tu punkt recepcyjny i informacyjny, kawiarnia integracyjna, kącik zabaw dla dzieci, biblioteczka z literaturą ukraińskojęzyczną dla dzieci i młodzieży. Zaplanowano również przestrzeń warsztatową, kuchnię społeczną, pokoje spotkań (np. doradczy, ciszy) oraz zaplecze biurowe.

Do tej pory pomoc była Ukraińcom udzielana przez fundacje i stowarzyszenia, ale brakowało jednego miejskiego punktu. – Zależy nam na tym, żeby rodziny ukraińskie weszły całkowicie w społeczność katowicką. Mam nadzieję, że nam się to uda. Do tej pory udaje się udzielać pomoc w taki sposób, że nie powoduje to wzburzenia naszych mieszkańców – mówi Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic. Dzięki wsparciu UNICEF-u udało się już m.in. stworzyć nowe miejsca w żłobkach dla dzieci z Ukrainy.

Katowice są piątym miastem w Polsce, które otworzyło Spilno Hub, po Łodzi, Lublinie, Białymstoku i Poznaniu. Na przygotowanie przestrzeni, remont i wyposażenie pomieszczeń przeznaczono 436 tys. zł, natomiast prowadzenie placówki powierzone zostało Stowarzyszeniu Most w trybie otwartego konkursu ofert z kwotą budżetu ponad 1,3 mln zł na 14 miesięcy realizacji. Centrum działa 5 dni w tygodniu – we wtorki, środy i czwartki w godzinach 14.00 – 19.00, a w piątki i soboty w godzinach 9.00 – 14.00. Obsługa osób odbywa się w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim.

W Katowicach pracuje 23 tys. Ukraińców, głównie kobiet. Jak szacuje wiceprezydent może tu mieszkać od 50 do 60 tys. osób pochodzenia ukraińskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł były wieloletni dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu
Następny artykułOstrzeżenie meteo. Roztopy. Synoptycy alarmują!