Drągoły – co to jest?
Prawdziwi wielbiciele pierogów nie ograniczają się tylko do podstawowej wersji, wypełnionej nadzieniem z ziemniaków, sera i cebuli. Na ich stołach pojawiają się także placki wypełnione mięsem, świeżymi owocami, kapustą i grzybami, a nawet pieczarkami z żółtym serem. Lato to czas beztroskiego zajadania się kilogramami świeżego bobu. Jeśli znudziło nam się podsmażanie go na maśle z przyprawami, wykorzystajmy warzywo do przygotowania farszu na pierogi.
Drągoły to nic innego, jak świętokrzyska, a konkretnie wywodząca się z Kielecczyzny potrawa, która dodawała sił osobom pracującym na roli. Regionalne pierogi wyróżniają się przede wszystkim nietypowym nadzieniem i słodkim posmakiem letniego warzywa. Bez trudu przygotujemy je także w domu. Z wypróbowaniem receptury nie warto jednak zwlekać, by inni smakosze nie podkupili nam bobu w okolicznym sklepie.
Kieleckie pierogi z bobem
Dojrzewający w słońcu bób, wyrazisty czosnek i podsmażona na oleju cebula dają początek pysznemu farszowi, który już po chwili zostanie zamknięty w delikatnym razowym cieście. Sycące drągoły nie bez powodu stały się przysmakiem mieszkańców Kielecczyzny oraz przejeżdżających przez region turystów.
Sezonowy bób warto wykorzystać do kieleckich drągołów123RF/PICSEL
Składniki na drągoły
Pierogi świętokrzyskie – przepis
-
Do dużego garnka wlewamy wodę, wrzucamy bób i gotujemy do momentu uzyskania miękkiej skórki. Jeśli używamy młodego warzywa strączkowego, nie musimy go wcześniej obierać.
-
Obie cebule obieramy ze skórki, a następnie drobno siekamy i podsmażamy na oleju. Patelnię ściągamy z palnika w momencie uzyskania złocistego koloru warzywa,
-
Ugotowany bób przepuszczamy przez maszynkę do mięsa lub wrzucamy do kielicha blendera i miksujemy na gładką masę.
-
Bób doprawiamy przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku, podsmażoną cebulą oraz solą i pieprzem.
-
Gotowy farsz odstawiamy na bok i przechodzimy do przygotowania ciasta na pierogi. W tym celu do miski przesiewamy mąkę, dodajemy gorącą wodę i zagniatamy do uzyskania elastycznej masy.
-
Miękkie ciasto cienko rozwałkowujemy, wykrawamy krążki, nakładamy na środek farsz i zlepiamy końce.
-
Drągoły z bobem gotujemy w osolonym wrzątku przez ok. 3-4 minuty od wypłynięcia. Kieleckie pierogi podajemy z roztopionym masłem i kwaśną śmietaną. Smacznego!
Bób smażony z chorizoTV Interia
Sprawdź również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS