Tutaj nie będzie eksponowana militarna strona powstania warszawskiego. Pokazywane będą jego najboleśniejsze konsekwencje: dziesiątki tysięcy cywilnych ofiar i przechodząca z pokolenia na pokolenie wojenna trauma. 2 października otwarta zostanie Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Pawilon wystawowo-edukacyjny, nazywany Izbą Pamięci, stanął w Parku Powstańców Warszawy przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, największej pod względem liczby pochowanych osób wojennej nekropolii stolicy. W 177 zbiorowych mogiłach oraz kurhanie skrywającym ludzkie prochy spoczywa ponad 104 tys. osób. W większości to cywile, którzy zginęli w sierpniu i wrześniu 1944 r. w czasie walk i w dokonywanych przez Niemców masowych egzekucjach.
Według różnych szacunków liczba niewojskowych ofiar powstania wynosi od 130 do 180 tys. Siedem lat temu Sejm uhonorował ich, ustanawiając Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Obchodzony jest 2 października, w rocznicę kapitulacji powstania warszawskiego. W tym roku to także dzień otwarcia Izby Pamięci, której główne przesłanie brzmi: „Nigdy więcej wojny”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS