A A+ A++

Ma około 5000 kilometrów długości i biegnie niemalże przez jedną czwartą obwodu całej planety. Jest trzy razy głębszy i dziesięć razy dłuższy niż Wielki Kanion. Valles Marineris, marsjańska odpowiedź na cud natury z Arizony, został sfilmowany przy pomocy kamery misji NASA HiRISE, znajdującej się pokładzie orbitera Mars Reconnaissance Orbiter.

Całkowity koszt misji orbitera krążącego od 2006 roku nad czerwoną planetą wyniósł ponad 700 milionów dolarów. Projekt został stworzony przez naukowców z Lunar and Planetary Laboratory z Uniwersytetu w Arizonie. Na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter badacze umieścili kamerę mogącą wykonywać zdjęcia o niezwykle wysokiej rozdzielczości.

To właśnie przy jej pomocy sfotografowano niezwykły kanion biegnący przez jedną czwartą Marsa. Szacuje się, że ma 5 tysięcy kilometrów długości i 200 kilometrów szerokości, a jego głębokość to miejscami 11 kilometrów. Valles Marineris to najprawdopodobniej największy kanion w naszym Układzie Słonecznym.

Jak powstał Valles Marineris

Naukowcy nie są pewni w jaki sposób powstała niezwykła formacja skalna. Twierdzą, że w odróżnieniu od Wielkiego Kanionu nie została ona wyrzeźbiona przez rzekę, choć w scenariuszu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) woda mogła przyczynić się do pogłębienia kanionu. “Silne strumienie wody mogły zmienić kształt Valles Marineris po jego utworzeniu, pogłębiając kanion” – napisano na stronie ESA.

ZOBACZ: Robo-pies Spot w roli eksploratora jaskiń. Takie roboty znajdą nam dom na Księżycu i Marsie

Badacze uważają że kanion uformował się miliardy lat temu, gdy eksplodowała grupa superwulkanów, leżących na wyżynie wulkanicznej znanej jako Tharsis.

Takie zdjęcie kanionu NASA wykonała podczas jednej z poprzednich misji

Takie zdjęcie kanionu NASA wykonała podczas jednej z poprzednich misji

 

 

Wypływająca z nich magma rozerwała skorupę planety i wyżłobiła doliny, które dziś tworzą Valles Marineris. Przez kolejne miliony lat do jego erozji przyczyniały się kolejne wypływy magmy, osunięcia ziemi i działanie starożytnych rzek.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

rsr/zdr/ travelandleisure.com, NASA

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJakie rozwiązania budowlane będą popularne w 2021 roku?
Następny artykułFerie zimowe z komiksem