A A+ A++

„Straszny Dwór” to kolejny  spektakl teatralny  wystawiony na scenie kina „Gwiazda” przez grupę teatralną Uniwersytetu Trzeciego Wieku  –  Seniorzy przy stolikach.

„Straszny Dwór”, to jedno z arcydzieł Stanisława Moniuszki – opery będącej syntezą staropolskiej kultury – jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców.

Akcja  opery  rozgrywa się w polskim dworku szlacheckim drugiej połowy XVII wieku i opowiada historię dwóch braci – Zbigniewa i Stefana, którzy wracają z wojny. Przekonani, że ich najważniejszym celem jest obrona ojczyzny składają śluby, że nigdy nie wstąpią w związek małżeński. Życie jednak spłatało figla, kiedy na swojej  drodze spotykali dwie siostry, zakochali się i po wielu perypetiach biorą z nimi ślub.

Myliłby się ten, kto  wybierając się na kętrzyński spektakl sądziłby, że członkowie grupy teatralnej wcielą się  również w postaci śpiewaków operowych. Tak się jednak nie stało, a znakomicie dobrane najważniejsze muzyczne fragmenty arii operowych wyświetlane na ekranie, elementy scenografii, kostiumy z epoki oraz dialogi w wykonaniu aktorów – amatorów wprowadziły szczególną i miłą atmosferę widowiska.

Wspólnie z wypełnioną po brzegi  widzami salą spektakl obejrzeli  i podziwiali również przedstawiciele samorządu powiatowego- wicestarosta Andrzej Lewandowski  oraz miejskiego – Burmistrz Miasta Kętrzyn Ryszard Niedziółka, a podziękowaniami były gromkie brawa widzów i wiązanka kwiatów.

W role bohaterów opery wcielili się: Wiesława Jakowicz – Cześnikowa, Stenia Gudaczewska – Hanna,  Maria Perko – Jadwiga, Dorota Urbanowicz – Marta, Helena Kowalewska – starsza niewiasta, Stanisława Hajdamowicz – Skołuba, Kazimierz Lewanowicz – Miecznik,  Jan Zalewski – Zbigniew, Zenon Wiszniewski – Stefan, Andrzej Wiechecki – Damazy, Jan Walesiak – Maciej, Tadeusz Oleszczuk – Grześ oraz  Władysław Chodara – Ekonom.  Przerwy pomiędzy aktami umilał koncert zespołu „Wrzos” pod dyrekcją Jacka Kwiatkowskiego.

***

Stanisław Moniuszko zaczął komponować Straszny dwór do libretta Jana Chęcińskiego w 1861 roku. Pracę ukończył dopiero po upadku Powstania Styczniowego. Klęska powstańców była dla niego ciężkim przeżyciem. Moniuszko uznał, że umęczonemu narodowi potrzebna jest opera „ku pokrzepieniu serc”, która podniesie na duchu i przyniesie nadzieję. Tak powstał Straszny dwór.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrupa Teatralna Czwarta Ściana z międzynarodową nagrodą. Zobacz nagrodzony film [WIDEO]
Następny artykułLewandowski na czele klasyfikacji strzelców w Lidze Mistrzów. Za nim m. in. Haaland, Kane, Son i Mbappe