A A+ A++

Dziś w życie wchodzi ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Wczoraj podpisał ją prezydent. Przedstawiamy jej założenia.

Tempo procedowania było ekspresowe. I faktycznie — ustawa przeszła w jeden dzień. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia (w poniedziałek, 2 marca). Dyskusja trwała godzinę. Drugie czytanie Sejm przeprowadził wieczorem.

Jak już pisaliśmy — ustawa daje szerokie uprawnienia np. premierowi czy wojewodzie.
Stąd zapowiedziane przez Senat prace nad nowelizacją specustawy. Senatorowie opozycji mówią, że ustawa zawiera wiele błędów legislacyjnych.

Jednymi z najbardziej kontrowersyjnych zapisów są te mówiące o braku stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w przypadku zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19.

A do projektowania, budowy, przebudowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych związanych z walką z koronawirusem wprowadzono możliwość niestosowania przepisów prawa budowlanego, ale też ustaw o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i o ochronie zabytków.

Usunięto jednak przepis mówiący o tym, że państwo nie będzie ponosić odpowiedzialności za szkody spowodowane działaniami mającymi zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Oprócz tego wprowadzono ograniczenia czasowe obowiązywania przepisów, a raz na kwartał rząd będzie musiał przygotować sprawozdanie z działania ustawy.

Przedstawiamy niektóre zapisy specustawy:

Praca zdalna — pracodawca (w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa) może nakazać pracownikowi pracę zdalną.

Zasiłek opiekuńczy — Specustawa wprowadza prawo otrzymania zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni — w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Maksymalne ceny wyrobów medycznych — minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane do walki z koranawirusem.

Farmaceuta wystawi receptę — W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta koronawirusem, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

W najgorszym przypadku — Gdyby stan epidemii i zagrożenia przekroczył możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

Wojewoda lub premier może wydawać polecenia samorządom, osobom prawnym, przedsiębiorcom o natychmiastowym wykonaniu (bez uzasadnienia).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTesty zamiast rywalizacji
Następny artykułFinał Ligi 2020