Dziś w życie wchodzi ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Wczoraj podpisał ją prezydent. Przedstawiamy jej założenia.
Jak już pisaliśmy — ustawa daje szerokie uprawnienia np. premierowi czy wojewodzie.
Stąd zapowiedziane przez Senat prace nad nowelizacją specustawy. Senatorowie opozycji mówią, że ustawa zawiera wiele błędów legislacyjnych.
Jednymi z najbardziej kontrowersyjnych zapisów są te mówiące o braku stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych w przypadku zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19.
A do projektowania, budowy, przebudowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych związanych z walką z koronawirusem wprowadzono możliwość niestosowania przepisów prawa budowlanego, ale też ustaw o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i o ochronie zabytków.
Usunięto jednak przepis mówiący o tym, że państwo nie będzie ponosić odpowiedzialności za szkody spowodowane działaniami mającymi zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Oprócz tego wprowadzono ograniczenia czasowe obowiązywania przepisów, a raz na kwartał rząd będzie musiał przygotować sprawozdanie z działania ustawy.
Przedstawiamy niektóre zapisy specustawy:
• Praca zdalna — pracodawca (w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa) może nakazać pracownikowi pracę zdalną.
• Zasiłek opiekuńczy — Specustawa wprowadza prawo otrzymania zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni — w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.
• Maksymalne ceny wyrobów medycznych — minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane do walki z koranawirusem.
• Farmaceuta wystawi receptę — W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta koronawirusem, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.
• W najgorszym przypadku — Gdyby stan epidemii i zagrożenia przekroczył możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.
• Wojewoda lub premier może wydawać polecenia samorządom, osobom prawnym, przedsiębiorcom o natychmiastowym wykonaniu (bez uzasadnienia).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS