Projekt ustawy o przyznaniu Polakom na Ukrainie specjalnego status powstał z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jest wyrazem wdzięczności wobec Polaków, za pomoc ukraińskich uchodźcom wojennym.
Ustawa została przyjęta w pierwszym czytaniu, większością 321 głosów.
Co zakłada projekt?
Przepisy zawarte w projekcie zakładają nadanie Polakom statusu podobnego do tych, które przyjęto w Polsce w stosunku do Ukraińców, w maju tego roku. Chodzi m.in. o ułatwienia w podejmowaniu pracy i nadawanie na Ukrainie odpowiednika polskiego numeru PESEL.
Zgodnie z zapisami ustawy Polacy będą mogli legalnie przebywać na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy, licząc od dniach przyjęcia ustawy. Polacy będą też mieli prawo do podjęcia pracy, wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych czy korzystania z usług medycznych na Ukrainie.
Wojna na Ukrainie
Przypomnijmy, że 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił „specjalną operację wojskową” w odpowiedzi na prośbę o pomoc ze strony przywódców republik Donbasu. Podkreślił, że Moskwa nie ma planów okupowania terytoriów ukraińskich, ale dąży do „demilitaryzacji” i „denazyfikacji” kraju.
Wobec silnego oporu ukraińskiej armii, w praktyce Rosja szybko rozpoczęła pełnowymiarową wojnę przeciwko Ukrainie, z czasem dopuszczając się zbrodni wojennych, poprzez ataki na cele cywilne.
Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, tj. od 24 lutego br., granicę polsko-ukraińską przekroczyło dotychczas blisko 4,873 mln osób, ponad 2,957 mln osób wróciło na Ukrainę.
Czytaj też:
Ukraińcy w Polsce. Ilu znalazło zatrudnienie, w jakich branżach pracują?Czytaj też:
Ukraina potrzebuje 8 mld dolarów. “Żeby przetrwać sezon grzewczy”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS