Komisja Zdrowia zadecydowała o powołaniu posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do spraw ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Powodem jest duża liczba zgłoszonych poprawek, a w ocenie posłów, projekt ustawy wymaga szczegółowego dopracowania.
Podczas kilkuminutowego posiedzenia środowej Komisji Zdrowia, której tematem miała być ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, członkowie Komisji opowiedzieli się za skierowaniem prac nad projektem do specjalnej podkomisji.
Wydaje się, że ta ustawa wymaga jeszcze szczegółowego przeprocedowania. Słyszałem też o sporej ilości poprawek, które będą zgłaszane – mówił przewodniczący Komisji Zdrowia, Tomasz Latos.
Ustaw o jakości w ochronie zdrowia. Będą liczne poprawki
Projekt zawiera wiele rewolucyjnych zamian. Nie tylko dla szpitali, ale także dla poradni, przychodni mających kontrakt z NFZ. Projektowane przepisy w przyszłości nałożą obowiązek autoryzacyjny na wszystkie podmioty. Procedurę przeprowadzi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaś placówka medyczna, aby ją uzyskać, będzie musiała wdrożyć m.in. system do zarządzania ryzykiem, system do monitorowania zdarzeń niepożądanych, system pozwalający pacjentom ocenić jakość świadczeń udzielanych w jednostce czy publikację raportu jakości.
Do wyczekiwanej przez środowisko ustawy, liczne poprawki zapowiedzieli już posłowie opozycji. Swoje obiekcje ma także środowisko lekarzy, szczególnie w zakresie zdarzeń niepożądanych. Ustawa ma na celu m.in. wprowadzić system zgłaszania, rejestracji i analizy zdarzeń niepożądanych.
W ocenie środowiska lekarskiego, w obecnym brzmieniu przepisy zniechęcą do zgłaszania zdarzeń niepożądanych i nie przyczynią się do poprawy jakości i bezpieczeństwa dzięki analizie danych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS