A A+ A++

Jak w najbliższej przyszłości zmieni się rynek pracy?

Dynamiczna sytuacja na rynku pracy i szereg procesów w nim zachodzących sprawiają, że niektóre profesje całkowicie zanikną, a na ich miejscu powstaną nowe specjalizacje. To z kolei wymaga od pracowników dużej elastyczności i umiejętności adaptacji do nowych warunków pracy.

“Future of Jobs Report 2023”, autorstwa World Economic Forum wskazuje, że do 2027 r. aż 23 proc. zawodów ulegnie restrukturyzacji bądź likwidacji, a zatrudnienie spadnie o 2 proc., ponadto 44 proc. kompetencji pracowników ulegnie zmianie. Oznacza to, że m.in. sześciu na dziesięciu pracowników będzie wymagać poszerzenia wspomnianych kompetencji.

Zadziczacz – na czym polega ten zawód przyszłości?

Specjaliści od rynku pracy wskazują na profesje, które w przyszłości mogą cieszyć się ogromnym zainteresowaniem i zapotrzebowaniem. Jedną z nich jest zawód “rewildera”. I choć w języku polskim nie ma odpowiednika tego słowa, to można pokusić się o przetłumaczenie, co oznaczałoby “specjalistę ds. odbudowy stanu naturalnego” lub mówiąc kolokwialnie “zadziczacza”. Na czym konkretnie polega praca “zadziczacza” i jakie w związku z tym należy posiadać umiejętności?

Profesja “zadziczacza” skupia się wokół efektywnego przywracania naturalnego stanu obszarom, które zostały zdegradowane w wyniku działalności człowieka. Mowa o m.in. likwidowaniu szkód pogórniczych po eksploatacji złóż minerałów, ropy czy gazu, odnawianiu, regenerowaniu i przystosowywaniu terenów poprzemysłowych, np. z niedziałającymi już fabrykami.

Jakie umiejętności są niezbędne do wykonywania zawodu “zadziczacza”?123RF/PICSEL

Praca “zadziczacza” polega również na dokładnym analizowaniu i planowaniu procesów związanych z przywracaniem różnych gatunków fauny i flory, biorąc pod uwagę m.in. ukształtowanie terenu i zabudowę. Nieodłącznym elementem tego zawodu jest ścisła współpraca z architektami krajobrazu, biologami, rolnikami oraz specjalistami z zakresu opieki nad dzikimi zwierzętami.

Niewykluczone również, że istotną rolą w przyszłości należącą do zadań “zadziczacza”, będzie masowe i kompleksowe pozyskiwanie upraw, wykorzystując w tym celu np. szklarnie umieszczone na dachach wieżowców i efektywne gospodarowanie miejscem na tego typu budynkach.

Chcąc podjąć się opisanej profesji, powinniśmy posiadać szeroką wiedzę z obszaru biologii, ochrony środowiska, geologii, chemii, ponadto doskonale orientować się w tematyce gatunków zwierząt i roślin, a także być zorientowanym na kwestie ukształtowania terenu, właściwości gleb i szeroko rozumianego klimatu.

Aplikacja Pogoda Interia – sprawdza się!materiały promocyjne

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzyste Beskidy Festiwal 2024. Podajemy plan tego wydarzenia
Następny artykułЯк зміниться погода 21 вересня: прогноз синоптиків