Bagaż podręczny, zwany także kabinowym, możesz mieć cały czas przy sobie. Warunkiem są odpowiednie wymiary i waga, a także zawartość, która musi być zgodna z wytycznymi. Rejestrowany z kolei to bagaż główny, który w samolocie przewożony jest w luku, i zwykle dodatkowo płatny. Podobnie jak w przypadku podręcznego, każda linia lotnicza ma swoje określone wytyczne dotyczące wymiarów torby i wagi, które wpływają na ostateczną cenę. Także i w tym przypadku obowiązują zasady dotyczące tego, co można przewozić, a czego nie.
Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym? Lista jest długa
Większość turystów wybierających się na dłuższy urlop lub wyjazd zagraniczny decyduje się na bagaż rejestrowany. Dzięki temu można zabrać ze sobą więcej rzeczy, pozwala to także na wrócenie z wyjazdu z większą liczbą pamiątek, ale lepiej nie zapominać o ograniczeniach. Te warto sprawdzać przed każdą podróżą, wytyczne mogą się bowiem różnić w zależności od linii lotniczej i kraju, do którego podróżujesz.
Choć w przypadku bagażu płatnego obowiązujące zasady są mniej restrykcyjne niż przy podręcznym, nie oznacza to wcale, że zapakować można wszystko. Wiele zależy jednak od tego, dokąd lecisz. Na liście dozwolonych jest sporo rzeczy, które w torbie podręcznej wniesione być nie mogą. To np. sprzęt sportowy, niektóre narzędzia, nożyczki, a także kosmetyki o większych pojemnościach. A czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym? To m.in.:
- materiały niebezpieczne, łatwopalne, żrące, toksyczne, wybuchowe, takie jak paliwo, fajerwerki, butle biwakowe i wkłady do kuchenek turystycznych,
- alkohol o stężeniu powyżej 70 proc.,
- “inteligentny bagaż”, tj. walizki wyposażone w baterie i monitory, chyba że istnieje możliwość wyjęcia baterii,
- produkty pochodzenia zwierzęcego będące wynikiem polowania, w szczególności zwierzęta zagrożone wyginięciem lub znajdujące się pod ochroną,
- farby, rozpuszczalniki i inne chemikalia, w tym farby do włosów,
- e-papierosy (dozwolone tylko w bagażu podręcznym),
- urządzenia zasilane akumulatorami litowo-jonowymi, np. tablety, telefony komórkowe (warto sprawdzić to przed podróżą, niektóre linie lotnicze zezwalają na przewóz takich urządzeń zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym),
- pistolety, broń palna, o ostrych końcach i krawędziach (w zależności od linii lotniczych; niektóre zezwalają, pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień, zgłoszenia broni przed lotem i uzyskania zgody na przewóz).
Płyny i alkohol w bagażu rejestrowanym. Czego nie można mieć w bagażu rejestrowanym, a co można?
Na terenie Unii Europejskiej w bagażu rejestrowanym możesz bez większych problemów przewozić jedzenie w oryginalnych opakowaniach, a więc słodycze, produkty w słoikach, twarde sery, suche wędliny i wyroby mięsne, a także napoje o pojemności większej niż 100 ml. W przypadku alkoholu musisz pamiętać o limitach celnych. Do bagażu rejestrowanego bez problemów trafią także lokówka, prostownica, golarka elektryczna, suszarka do włosów, a także pilniczek do paznokci, nożyczki, szydełka i druty do robótek ręcznych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS