A A+ A++

Data dodania: 2020-08-19 (09:23) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej wczoraj wyhamowały zwyżkę, jednak nadal poruszają się relatywnie wysoko na tle ostatnich miesięcy. Cena ropy WTI porusza się nieznacznie poniżej 43 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent wciąż oscylują w okolicach 45,50 USD za baryłkę.

Wczoraj pozytywnym akcentem na rynku ropy naftowej były informacje o spadku zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 4,26 mln baryłek. To większa zniżka niż zakładały rynkowe oczekiwania, oscylujące w okolicach 2,5-2,7 mln baryłek. Mimo że informacje te wspierały stronę popytową, to równoważyły je mniej optymistyczne dane pokazujące jednoczesny wzrost zapasów benzyny w USA w poprzednim tygodniu. Dzisiaj swój raport na temat zapasów paliw w USA przedstawi Departament Energii.

Na globalnym rynku ropy naftowej nieustannie panują obawy o przyszły popyt na ten surowiec. Są one uzasadnione, bo mimo że największe restrykcje już prawdopodobnie minęły, to światowa gospodarka jeszcze długo nie powróci do poziomów popytu sprzed pandemii. Kluczowa jest tutaj chociażby kondycja branży lotniczej – a ta nadal realizuje znacząco mniej lotów niż przed pandemią i niewiele wskazuje na to, że powróci do starej „normalności” szybciej niż w 2023 r.

Pod znakiem zapytania stoi także popyt na ropę naftową w Chinach. Państwo Środka w ostatnich miesiącach istotnie zwiększyło import ropy naftowej, korzystając z niskich cen tego surowca na rynku, w ten sposób powiększając swoje rezerwy ropy. Niemniej, jak pokazują dane, w lipcu zapotrzebowanie na ropę ze strony Chin zaczęło już nieco wygasać, co ma sens w obliczu coraz wyższych cen ropy na rynku. Na razie chiński import ropy i tak pozostaje na wysokich poziomach, ale można oczekiwać, że ten czynnik będzie z czasem w coraz mniejszym stopniu wspierał kupujących na rynku ropy.

KAWA

Wzrosty notowań kawy arabica w USA.

Notowania kawy rozpoczęły bieżący tydzień od wzrostów. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych wczoraj przekroczyła poziom 120 centów za funt, docierając tym samym do najwyższych poziomów od dwóch tygodni.

Główną przyczyną obserwowanej ostatnio zwyżki są obawy o pogodę w Brazylii. W kraju tym, będącym największym producentem kawy na świecie, w najbliższym czasie prawdopodobnie pojawi się front zimnego polarnego powietrza. Niemniej, ryzyko przymrozków na terenach uprawy kawy jest niewielkie, co oznacza, że produkcja kawy raczej nie będzie istotnie zagrożona – a przynajmniej nie przez ten czynnik. Nadal bowiem największym źródłem niepewności dotyczącej produkcji kawy pozostaje pandemia, która negatywnie wpływa na liczbę rąk do pracy na plantacjach kawy.

Mimo ostatnich zwyżek, notowania kawy ogólnie w ostatnich latach pozostawały pod presją podaży. Nawracająca na ten rynek nadwyżka surowca skutecznie powstrzymuje notowania przed większymi wzrostami, pozostawiając jedynie pole do pojawiania się od czasu do czasu wzrostowych krótkoterminowych ruchów.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie MPK nie będzie musiało zwracać 66 milionów dotacji
Następny artykułGorące, filmowe lato w kinach Helios!