Data dodania: 2019-11-28 (12:42) Komentarz surowcowy DM BOŚ SA
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej na razie przynosi przewagę strony podażowej. Cena ropy WTI spadła poniżej 58 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zniżkowały poniżej 63 USD za baryłkę. Kolejne godziny na tym rynku mogą być spokojne, głównie ze względu na brak aktywności amerykańskich inwestorów ze względu na dzisiejsze Święto Dziękczynienia.
Wczorajsze dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wsparły sprzedających na rynku tego surowca. Departament Energii USA potwierdził szacunki Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazując ubiegłotygodniowy wzrost zapasów ropy w USA. Dodatkowymi negatywnymi akcentami były informacje o znaczącej zwyżce zapasów benzyny w tym kraju, jak również o kolejnym wzroście produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, sięgającej w minionym tygodniu rekordowych 12,9 mln baryłek.
Negatywny wydźwięk danych dotyczących zapasów był częściowo neutralizowany przez dane zaprezentowane przez Baker Hughes, dotyczące liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA. Ze względu na dzisiejsze święto w USA, raport ten wyjątkowo został opublikowany wcześniej (w środę zamiast w piątek). W publikacji tej podano, że liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy w USA spadła o 3 do poziomu 668. Ten fakt potwierdza ostrożne podejście amerykańskich firm wydobywczych do inwestycji w infrastrukturę wydobywczą.
CUKIER
Podwyższone prognozy deficytu na globalnym rynku cukru.
Ostatnie miesiące na rynku cukru były dość spokojnym okresem, zwłaszcza biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany notowań na rynkach wielu pozostałych surowców z grupy soft commodities. W bieżącym tygodniu notowania cukru poruszają się w konsolidacji w rejonie 12,65-12,80 centów za funt i w najbliższych dniach trudno spodziewać się przełomowych wydarzeń w kontekście skróconego tygodnia na amerykańskich giełdach ze względu na Święto Dziękczynienia.
We wtorek Międzynarodowa Organizacja Cukru (International Sugar Organization, ISO) podwyższyła prognozy deficytu na globalnym rynku cukru w sezonie 2019/2020. Obecnie deficyt szacowany jest na 6,12 mln ton, podczas gdy wcześniejsza prognoza zakładała 4,76 mln ton. Globalna produkcja ma spaść o 3,12% do poziomu 170,4 mln ton, podczas gdy konsumpcja ma zwyżkować o 1,32% do 176,52 mln ton. Co więcej, ISO podało wstępne prognozy na sezon 2020/2021, zakładające deficyt na poziomie 3,5 mln ton.
Przedłużający się okres deficytu może w kolejnych miesiącach sprzyjać stronie popytowej na rynku cukru. Na razie, praktycznie od prawie dwóch lat, na tym rynku można było mówić jedynie o konsolidacji. Czynnikiem ograniczającym potencjał wzrostowy cen cukru są w pewnym stopniu niskie ceny ropy naftowej – ponieważ wykorzystanie cukru w produkcji etanolu zwiększyło korelację cenową między tymi aktywami.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS