Są sektory, w których ten wzrost jest niewielki. – Mowa o obszarach, w których koniunktura ma się gorzej – logistyka czy branża e-commerce. Dynamika wzrostu wynagrodzeń spada również w branży IT – mówi Marta Cichecka, manager działu rekrutacji w firmie LSJ HR Group.
Logistycy zatrudniają
Według informacji GUS pensje w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wynoszą 7978 złotych brutto. Rok do roku to wzrost o blisko 13%, a miesiąc do miesiąca o ok. 3%. – Mamy obecnie płace na sterydach, a niektóre branże odnotowują spowolnienie – niepokoi się prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.
Eksperci rynku pracy obawiają się, że bezrobocie minimalnie wzrośnie. Rekruter TSL, konsultant TSL i właściciel MoveON! Consulting Radosław Bugaj zauważa na podstawie analizowanych ogłoszeń na różnych portalach niewielki spadek oferowanych wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej. – Choć część firm sektora transportowego ze względu na słabą koniunkturę była zmuszona zredukować swoją flotę, wśród firm z branży TSL obsługiwanych przez MoveON! Consulting nadal obserwujemy braki kadrowe kierowców w 2024 roku. Polskie firmy konkurują jednak także z zachodnimi rynkami pracy i często kierowcy wybierają naszych zachodnich sąsiadów jako pracodawców. Widać, że firmy transportowe są pod presją, aż 7 na 10 firm nadal sygnalizuje niedobór kierowców – wskazuje Bugaj.
Czytaj więcej
Podlicza, że w top 3 stanowisk o największej liczbie wakatów zdecydowanie należy wymienić międzynarodowych kierowców zawodowych, magazynierów oraz kierowców firm kurierskich. – Wszystkie te stanowiska cechują się dość dużą rotacją – zaznacza Bugaj.
Dodaje, że na jednym z najpopularniejszych job boardów w Polsce są 1002 ogłoszenia z sektora magazynowego, 952 ogłoszenia z frazą kierowca oraz 180 ogłoszeń z tzw. kurierki. – Warto wskazać, że branża nadal posiada sporo wakatów: spedytorów, dyspozytorów dziś to ponad 650 ogłoszeń – podkreśla Bugaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS