SpaceX bije kolejne rekordy. Elon Musk zmieścił 143 satelity w jednej rakiecie i wysłał je w przestrzeń kosmiczną w ramach misji Transporter-1. Na orbicie polarnej znalazły się pierwsze satelity Starlink.
- SpaceX wysłał na orbitę 143 satelity w jednej rakiecie, tym samym ustanawiając rekord;
- ładunek zawierał także satelitę Sherpa-FX, która z kolei przenosiła swoje satelity w ramach własnej misji.
„Liftoff!” – kolejny raz takie słowa padły w centrum sterowania platformy startowej SLC-40 w Cape Canaveral. 24 stycznia o godzinie 16:00 czasu polskiego wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Transporter-1, zawierająca rekordowy ładunek – 143 satelity przeznaczone do umieszczenia na orbicie polarnej Ziemi. Wśród nich było pierwszych 10 satelitów Starlink z serii, która ma zapewnić dostęp do Internetu w strefie podbiegunowej.
Dotychczasowy rekord dzierżyła Indyjska Agencja Kosmiczna – w 2017 roku za pomocą rakiety PSLV wysłano 104 satelity. Teraz pozycję lidera zajął SpaceX, wysyłając 39 urządzeń więcej w ramach jednego startu. Należy uczciwie przyznać, że większość z tych obiektów to minisatelity lub nawet pikosatelity, jak np. ważące poniżej kilograma SpaceBEE firmy Swarm. Starlinki (uznawane przecież za niewielkie) przy takich maluchach wyglądają jak olbrzymy.
Schemat ładunku rakiety Falcon 9 w misji Transporter-1. Źródło: NASA
Wyniesienie tych niewielkich urządzeń zrealizowano w ramach programu SpaceX SmallSat Rideshare. Część ładunku była zakontraktowana przez pośredniczące firmy Spaceflight, Exolaunch i Nanoracks, a reszta bezpośrednio przez SpaceX. Podczas misji Transporter-1 wystrzelono także pierwszego satelitę Sherpa-FX, który może zawierać własny ładunek w postaci innych satelitów. W tym przypadku 4 mikrosatelity i 12 innych urządzeń, w ramach odrębnej misji SXRS-3 (źródło).
Jeden rekord jednak nie wystarczył, misja ustanowiła także drugi – najkrótszy czas pomiędzy dwoma startami orbitalnymi SpaceX ze wschodniego wybrzeża USA (3 dni, 1 godzina i 58 minut). Lot trwał nieco ponad półtorej godziny (do momentu odłączenia satelitów Starlink, co było ostatnim punktem w planie misji) i zakończył się sukcesem. Pierwszy człon rakiety Falcon 9 powrócił i wylądował na autonomicznej platformie-barce „Of Course I Still Love You” (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS