Obecność biskupów wrocławskich w Nysie przez wieki przyczyniła się do niebywałego mecenatu, który pobudzał miasto. Wiele zachowanych do dziś zabytków powstało dzięki wsparciu biskupów, którzy nosili także tytuł księcia.
Już w najbliższą sobotę (12 sierpnia) zapraszamy na kolejną realizację „Spaceru śladami biskupów wrocławskich”, którego tematem przewodnim będzie sztuka i mecenat artystyczny biskupów wrocławskich.
Spacer rozpocznie się od dawnego pałacu biskupiego, w którym dziś mieści się siedziba muzeum. Na dziedzińcu i sieni pałacowej zgromadzono szereg reliktów związanych z dawną Nysą, tj. m. in. kamienie graniczne Księstwa Nyskiego, relikty rotundy z nyskiego Rynku, płyty herbowe biskupów wrocławskich i rzeźby z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.
Szczególną atrakcją będą miejsca, które nie zawsze są dostępne dla turystów. Dzięki współpracy z ks. proboszczem Zbigniewem Cieślą udostępniony zostanie dawny kościół jezuicki (na co dzień zamknięty) oraz zakrystia bazyliki mniejszej. Natomiast dzięki uprzejmości dyrektora I L.O. „Carolinum”, Pana Grzegorza Kulpy będziemy mieli możliwość zwiedzenia dawnego refektarza (dziś auli) oraz biblioteki szkoły.
Spacer odbywać się będzie wokół zabudowań śródrynkowych, jednakże wspomniane będą także budowle obecnie już nieistniejące, takie jak Bramy – Celna i Bracka, ogród biskupi czy Szpital św. Trójcy.
Spacer poprowadzi kuratorka wystawy „Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich”, Ewelina Kwiatkowska. Udział w spacerze jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
Tel. 77 433 20 83, wew. 37, [email protected].
Zbiórka: 12.08.2023, godz. 12.00, Muzeum Powiatowe w Nysie, ul. Biskupa Jarosława 11.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS