A A+ A++

W uroczystości z okazji jubileuszu Szkoły Podstawowej Nr 26 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Toruniu uczestniczył brat zmarłego patrona szkoły – Kazimierz Tischner. – Dziękujemy, że znalazł Pan możliwość i czas przybycia do naszego miasta, do szkoły tischnerowskiej – podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Szkoła Podstawowa Nr 26 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Toruniu obchodzi w tym roku jubileusz 30 lat funkcjonowania. To placówka kształcąca dzieci i młodzież z intelektualną niepełnosprawnością z całego Torunia. Podstawowym zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów, na miarę ich indywidualnych możliwości, do jak najbardziej samodzielnego i niezależnego życia w naturalnych warunkach społecznych i rodzinnych. Szkołę wyróżnia ciepły, rodzinny klimat, który sprawia, że rodzice z ufnością powierzają swoje dzieci, a uczniowie i uczestnicy zajęć, w poczuciu bezpieczeństwa, z radością uczestniczą w ciekawych i różnorodnych zajęciach.

28 września 2023 r. w parafii św. Józefa w Toruniu odbyła się uroczysta msza święta. Główna uroczystość jubileuszowa odbyła się natomiast w czwartek 12 października 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa, gdzie oprócz zaproszonych gości pojawili się wychowankowie, rodzice, byli i obecni nauczyciele oraz pracownicy szkoły.

Podczas spotkania dyrektor Zespołu Szkół Nr 26 w Toruniu Maja Niewiadomska przywołała słowa patrona szkoły, ks. prof. Józefa Tischnera o tym, że człowiek w pewnym sensie nieustannie się staje. – Nasza szkoła cały czas się staje. Ona powstała 30 lat temu i jest owocem wspólnych działań bardzo wielu osób. Powstała z dobrego serca, z potrzeby nauczycieli, którzy widzieli konieczność zroganizowania jednostki oświatowej oddanej osobom z niepełnosprawnością intelektualną. My się cały czas stajemy. Chcielibyśmy być jak najlepszą szkołą specjalną. Istnienie naszej szkoły jest ważnym punktem w życiu rodzin. Wszystkim obecnym szczerze z całego serca dziękuję. Wierzymy, że to dopiero nasz początek – powiedziała dyrektor ZS Nr 26 w Toruniu.

Prezydent Michał Zaleski przypomniał, że 15 lat temu – w 2008 r. – w tym samym Dworze Artusa Zespół Szkół Nr 26 otrzymał imię patrona ks. prof. Józefa Tischnera; – Nasza szkoła stała się wówczas toruńską placówką uczestniczącą w ogólnopolskiej rodzinie szkół tischnerowskich, dlatego z wdzięcznością przyjmujemy obecność wśród nas brata ks. prof. – Pana Kazimierza Tischnera. Dziękujemy, że znalazł Pan możliwość i czas przybycia do naszego miasta, do szkoły tischnerowskiej.

Prezydent przekazał całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia i gratulacje: – Te słowa kieruję do wszystkich 273 wychowanek i wychowanków całego Zespołu Szkół, w tym 123 dzieci – uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej. To co do tej pory to oczywiście zasługa tych, którzy na co dzień są razem z uczennicami i uczniami, a więc Pań i Panów nauczycieli. 99 osób wykonuje tą swoją pedagogiczną, wychowawczą, wspierającą rolę wśród tych, którzy są ich podopiecznymi. Pomaga im 47 pracowników obsługi i administracji. W samorządzie miejskim Torunia nigdy nie zapominamy o tym, że w szkolnej układance zawsze najważniejsi byli ludzie: najmłodsi wychowankowie oraz ich nauczyciele. Im wszystkim przekazuję słowa wielkiej, toruńskiej życzliwości.

Miasto Toruń z okazji jubileuszu ufundowało szkole zestaw dwóch bezprzewodowych mikrofonów, które będą wykorzystywane podczas szkolnych uroczystości i przez chór. Okolicznościowy upominek od prezydenta Michała Zaleskiego otrzymał także Kazimierz Tischner, brat śp. ks. prof. Józefa Tischnera.

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 powstała w roku 1993. Założycielką placówki oraz pierwszym dyrektorem była Wiesława Skowrońska. M.in. dzięki jej zaangażowaniu od początku swojego funkcjonowania szkoła była wyjątkowa. Jako pierwsza w Toruniu stworzyła warunki do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim uwzględniając ich specjalne potrzeby edukacyjne. Od początku swego istnienia objęła też opieką dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z uszkodzeniem słuchu, wzroku oraz narządu ruchu stwarzając wszystkim przyjazne warunki do edukacji i terapii.

W kolejnych latach szkoła przyjmowała coraz więcej uczniów i stopniowo rozrastała się. W 1999 r. powstało Gimnazjum Specjalne nr 26, w roku 2004 Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 26, a do roku 2000 utworzono z tych szkół Zespół Szkół nr 26. Od września 2015 r. Zespół Szkół nr 26 funkcjonuje w jednym nowoczesnym i dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych budynku przy ul. Fałata 88/90, co znacznie ułatwia funkcjonowanie oraz wpływa na rozwój placówki. Wszystkie pomieszczenia w szkole są jasne, przestronne i bardzo dobrze wyposażone. Nauka odbywa się więc w komfortowych warunkach.

Gmina Miasta Toruń w ostatnich latach zrealizowała na terenie szkoły cały szereg inwestycji. Inicjatywy te to dobry dowód na to, że Toruń sprzyja mieszkańcom z niepełnosprawnościami. Pojawiły się Sala Integracji Sensorycznej i Sala Doświadczania Świata (2015 r.). W maju 2020 r. szkoła wzbogaciła się o specjalistyczny, jedyny w regionie szkolny basen rehabilitacyjny z podnoszonym dnem i specjalnym zjazdem dla wózków inwalidzkich. Zadanie kosztowało 10,5 mln zł. Inwestycję w całości sfinansowało miasto. W lipcu 2020 r. oddana do dyspozycji Zespołu Szkół nr 26 została Ścieżka Sensoryczna do rehabilitacji.

W 2021 roku w sali gimnastycznej postawiono ściankę wspinaczkową wspierającą funkcjonowanie psychomotoryczne i rozwoju uczniów z niepełnosprawnością intelektualną; w grudniu 2021 r. Zespół Szkół nr 26 pozyskał dodatkowy teren zielony z przeznaczeniem do zajęć prowadzonych na świeżym powietrzu.

Od września 2022 r. Zespołem Szkół nr 26 kieruje dyrektor Maja Niewiadomska. Od początku kadencji zrealizowane zostało przedsięwzięcie montażu fotowoltaiki oraz kompleksowej wymiany oświetlenia w całej szkole. W szkole funkcjonuje dofinansowany ze środków PFRON Ośrodek Wsparcia i Testów a od września 2023 r. także forma wsparcia dla absolwentów szkół przysposabiających do pracy zapobiegająca ich wypadnięcia z systemu edukacji i życia społecznego – Rehabilitacja 25 +.

W szkole poza salami lekcyjnymi jest szereg specjalistycznych gabinetów i pracowni:

  •     gabinet psychologa
  •     gabinet pedagogów szkolnych
  •     3 gabinety logopedyczne
  •     gabinet terapeuty dzieci autystycznych
  •     3 pracownie kuchenne
  •     pracownia stolarska
  •     2 pracownie plastyczne
  •     sala gimnastyczna
  •     siłownia
  •     sale do indywidualnej terapii ruchowej
  •     Sala Doświadczania Świata
  •     ciemnia
  •     Sala Integracji Sensorycznej

Zespół Szkół nr 26 w Toruniu. Realizacja: Patryk Strauss – 21conceptFPV

Nowy basen w ZS 26. Video: Michał Walkowski/Slash Films

Fot. Wojtek Szabelski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWzmacniacze sygnału Wi-Fi. Przydatne nie tylko dla pracujących zdalnie
Następny artykułJak działa Oczyszczalnia ścieków w Chrzanowie Dużym