A A+ A++

– Pandemia spowodowała, że musieliśmy uczyć się życia na nowo. Wiele osób podkreśla, że najgorsze w codziennym funkcjonowaniu jest lub było ograniczenie kontaktów towarzyskich i rówieśniczych oraz możliwości spędzania czasu wolnego, niezbędnego do prawidłowego rozwoju – mówi Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca.

Nowa rzeczywistość dotyka również dzieci i młodzież. – Od wielu lat podkreślamy konieczność odciągnięcia młodych ludzi od komputerów, smartfonów i cyfrowej rzeczywistości. Tymczasem w pandemii staramy się, aby dzieci i młodzież, paradoksalnie, jak najwięcej korzystały z komputerów na potrzeby edukacji zdalnej. Wszystko powoduje, że wśród dzieci i młodzieży budzi się niepokój, niepewność, a w niektórych przypadkach nawet stany lękowe prowadzące do depresji. Właśnie do osób potrzebujących pomocy bezpłatną pomoc przygotowała poradnia psychologiczno-pedagogiczna – dodaje Anna Jedynak.

Sosnowiec rusza z programem “Nikt nie jest doskonały”. W akcję zaangażują się youtuberzy

– Jesteśmy dostępni dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Specjaliści udzielą porad, wsparcia w tym trudnym czasie – tłumaczy Agnieszka Hankus, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej. Placówka uruchomiła specjalne infolinie wsparcia dla dzieci, uczniów ich rodziców i opiekunów, a także nauczycieli. Telefony działają od poniedziałku do piątku w godz. 8-19. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 – tel. 32 266 14 71. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 – tel. 32 263 30 34.

– To, że mamy pandemię, nie znaczy, że nie możemy korzystać z oferty instytucji miejskich w zakresie spędzania czasu wolnego. Najważniejsza jest aktywność, nie wpadajmy w skrajność, że z powodu pandemii trzeba zamknąć się w domu. Dla dzieci i młodzieży najważniejszy jest kontakt z rówieśnikami. Starajmy się ograniczać, ale nie rezygnujmy z niego całkowicie – podkreśla pełnomocnik Jedynak.

Wsparcia potrzebują nie tylko uczniowie. W nowych warunkach pracują także nauczyciele. – W marcu i w kwietniu Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu przeprowadzi online ponad 20 bezpłatnych szkoleń. Na początku marca odbyły się już trzy takie spotkania dla blisko 300 nauczycieli, poświęcone doskonaleniu warsztatu metodycznego i wychowawczego i powrotowi do kształcenia stacjonarnego. Szkolenia będą też mówiły np. o anatomii złości, dobrostanie nauczycieli i uczniów, tworzeniu empatycznych relacji z uczniami czy o towarzyszeniu im w trudnościach i rozwiązaniu konfliktów – podkreśla Dorota Szewczyk, dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.

Prezydent zapowiada, że w akcję zaangażują się osoby z pierwszych stron gazet

Cały czas w szkołach prowadzone są specjalne grupy wsparcia – grupy socjoterapeutyczne, w których można korzystać z pomocy profesjonalistów. Praktycznie wszystkie szkolenia i kursy dla rodziców oraz nauczycieli są darmowe.

Miasto szykuje także pakiet kampanii na czas, gdy dzieci i młodzież będą już mogły wrócić do szkoły. – Zaangażujemy do akcji ,,Nikt nie jest Doskonały” znane postacie ze świata mediów, filmu, muzyki, internetu które są obecnie idolami młodzieży [miasto na razie nie informuje kogo zaprosi do współpracy – przyp.red.], aby w cyklu bezpośrednich spotkań miały możliwość opowiedzieć o swoich słabościach, problemach i pokazać, że osoby z pierwszych stron gazet również nie są doskonałe – dodaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW powiecie starachowickim dziś 44 zakażenia i jeden zgon
Następny artykułDowożą dzieci, a nie skarbnika