Kolejny w piątkowym programie był oes Lousa o długości niespełna 12,5 km. Droga jest wąska i wiedzie przez las. Przez pierwszą połowę dystansu samochody wspinają się, by później kilkunastoma nawrotami zjeżdżać w kierunku mety. Próbę wydłużono nieznacznie względem minionego roku, ale jej zasadnicza część pozostaje bez zmian od kilku lat. Tuż po starcie w 2022 roku koło urwali Sebastien Loeb i Isabelle Galmiche. Francuska nauczycielka matematyki bierze również udział w bieżącej edycji portugalskiej rundy WRC. Pilotuje Jean-Michela Raoux.
Charakterystyka próby premiowała tych ruszających z dalszych pozycji i doskonały użytek zrobili z tego Sordo i Carrera. Hiszpanie zaliczający pierwszy start w tegorocznym sezonie WRC o solidne 3,2 s pokonali Kalle Rovanperę i Jonne Halttunena. Oesowe podium uzupełnili Ott Tanak i Martin Jarveoja [+4,2 s].
– Ten pierwszy oes jest dla mnie bardzo zły. Tutaj można było albo wrócić do gry, albo jechać do domu. Czas na trochę frajdy – zapowiedział Sordo.
– Było lepiej, ale nadal trochę brakuje. Mam nadzieję, że reszta pętli będzie lepsza. Nie jestem w pełni zadowolony z samochodu – komentował Rovanpera.
– Tutaj na pewno się czyści, więc było trudno – przyznał Tanak.
Takamoto Katsuta i Aaron Johnston [+4,8 s] nie zmieścili się w trójce, ale zostali nowymi liderami rajdu. Piątkę zamknęli Elfyn Evans i Scott Martin [+5,4 s]. Właściwego rytmu nie złapali jeszcze Sebastien Ogier i Vincent Landais [+7 s]. Sporo czyszczenia mieli Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe [+8 s]. Ósmy czas wykręcili Adrien Fourmaux i Alexandre Coria [+9,5 s]. Stawkę samochodów Rally1 skompletowali Gregoire Munster i Louis Louka [+16 s].
– Na początku odcinka popełniłem duży błąd i straciłem sporo czasu. Dlatego też przycisnąłem w końcówce. Jeszcze trochę brakuje, ale jest w porządku – przekazał Katsuta.
– Tutaj problemów z przednią osią było mniej, ale chodzi pewnie o charakter oesu – tłumaczył Evans.
– Charakterystyka próby jest inna i było trochę łatwiej, chociaż inni są szybsi. Tutaj jest bardziej technicznie – opowiadał Ogier.
– Jest już za sucho i sporo czyszczenia. Bez szans. Strasznie dużo luźnego szutru. Jedynie w kilku miejscach było wilgotno i mieliśmy dobrą przyczepność. Samochód spisuje się naprawdę dobrze. Biorąc pod uwagę warunki, zaliczyliśmy niezły odcinek – mówił Neuville.
– Sam nie wiem. Wszystko w porządku. Tutaj było sporo czyszczenia. Jestem jednak zadowolony z oesu, zwłaszcza zjazdu – zapewnił Fourmaux.
– To jedyny oes, o którym choć trochę wiedzieliśmy. Jesteśmy teraz bliżej pozostałych. Z przodu na pewno będzie zacięta walka. Chcemy przycisnąć – mówił Munster.
W generalce za Katsutą jest Tanak [+1,5 s]. Neuville spadł na najniższy stopień prowizorycznego podium [+2,4 s]. Rovanpera [+4,5 s] i Evans [+6,8 s] awansowali kosztem Ogiera [+7,1 s].
Pierre-Louis Loubet i Loris Pascaud spisali się najlepiej w kategorii WRC 2. Zaledwie 0,1 s stracili do nich Joshua McErlean i James Fulton. Gus Greensmith i Jonas Andersson byli gorsi od o Loubeta o 1,4 s. Na czele są Oliver Solberg i Elliott Edmondson. Greensmith jest 3,2 s za zespołowym kolegą z Toksportu.
Wyniki po OS3:
1. Takamoto Katsuta/Aaron Johnston Toyota GR Yaris Rally1 23.00,8
2. Ott Tanak/Martin Jarveoja Hyundai i20 N Rally1 +1,5 s
3. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe Hyundai i20 N Rally1 +2,4 s
4. Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen Toyota GR Yaris Rally1 +4,5 s
5. Elfyn Evans/Scott Martin Toyota GR Yaris Rally1 +6,8 s
6. Sebastien Ogier/Vincent Landais Toyota GR Yaris Rally1 +7,1 s
7. Dani Sordo/Candido Carrera Hyundai i20 N Rally1 +9,3 s
8. Adrien Fourmaux/Alexandre Coria Ford Puma Rally1 +11,5 s
9. Gregoire Munster/Louis Louka Ford Puma Rally1 +45,9 s
10. Oliver Solberg/Elliott Edmondson Skoda Fabia RS Rally2 +47 s
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS