A A+ A++

h

Wiecha na budowie Europejskiego Centrum Rodziny w Sopocie. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Laboratoria medyczne, punkt pobrań oraz centrum badawczo-rozwojowe i oczywiście porodówka – budowa Europejskiego Centrum Rodziny, które w Sopocie tworzy Invicta, nabiera kształtów. W piątek odbyło się zawieszenie wiechy na pierwszym z pięciu budynków kompleksu medycznego.

Centrum powstaje przy ul. Polnej 64. Inwestorem jest Invicta Nieruchomości, spółka zależna od gdańskiej firmy Invicta. Za grunt o powierzchni ponad 1,1 ha inwestor w 2016 r. zapłacił ok. 10 mln zł. Całość ma być gotowa po 2022 roku, koszt inwestycji to ok. 60-100 mln zł.

Koniec pierwszego etapu

W piątek odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy na budowie pierwszego budynku. Znajdą się w nim laboratoria medyczne, w których będzie można wykonać pełen zakres badań – od badania ogólnego moczu i morfologii, poprzez specjalistyczne badania hormonalne, immunologiczne, infekcyjne, aż po badania genetyczne, takie jak diagnostyka molekularna, umożliwiająca indywidualizację leczenia onkologicznego, a nawet sekwencjonowanie całego genomu pacjenta. Będzie tam również zaplecze administracyjne oraz centrum badawczo-rozwojowe, gdzie będą prowadzone projekty na styku medycyny i technologii informatycznych.

– Naszym celem jest stworzenie wyjątkowego miejsca, w którym pacjenci będą mieli dostęp do holistycznej, profesjonalnej opieki. Trudno mówić o rozwoju medycyny bez wsparcia informatyki, dlatego stawiamy na to duży nacisk. Mamy nadzieje, że wykończenie i odbiory pójdą bez problemu i we wrześniu będziemy mogli zacząć się tu przenosić – mówiła podczas uroczystości Dorota Białobrzeska-Łukaszuk, prezes zarządu Invicta.

Kiedy sopocka porodówka?

Trzy kolejne budynki mają powstać do 2022 r. Oddanie ostatniego budynku, w którym będzie mieścić się najbardziej wyczekiwana część inwestycji, czyli porodówka, ma być gotowy po 2022 roku. Mieszkanki Sopotu od początku lat 60., kiedy zamknięto miejski szpital działający w pałacu na Stawowiu, rodzą na porodówkach w Gdańsku lub Gdyni.

– Od początku szczególnie koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z płodnością i zdrowiem kobiet i mężczyzn. Mamy nadzieję, że Europejskie Centrum Rodziny Invicta stanie się dla osób poszukujących skutecznych form profilaktyki, diagnostyki i leczenia pierwszym wyborem – dodaje prezes.
Europejskie Centrum Rodziny to przedsięwzięcie prywatne, więc i placówki zdrowia będą prywatne, ale – jak deklaruje Invicta, centrum będzie korzystać z programów i kontraktów z NFZ, aby opieką lekarską objąć jak największą liczbę pacjentów.

– Materializują się marzenia sopocian nie tylko o tym, żeby znów rodziły się tu dzieci, ale też o tym, żeby objąć kompleksową opieką i wsparciem całe rodziny, a szczególnie kobiety, kiedy decydują się na macierzyństwo, ale także w innych okresach życia. Niedawno otwieraliśmy Centrum Geriatrii, które otacza opieką osoby starsze i było nam bardzo potrzebne, teraz kibicujemy tej inwestycji, bo również na nią długo czekaliśmy – mówiła Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
W kompleksie znajdą się też centrum diagnostyki jednego dnia z przychodnią i apteką oraz ośrodek rehabilitacji dla osób z problemami ruchu, a także szkoła rodzenia czy przyszpitalne przedszkole.

Inwestycja z opóźnieniem

Prace na budowie rozpoczęły się w w maju 2019 roku. Pierwotnie planowano rozpoczęcie budowy w roku 2016, jednak ze względu na dodatkowe badania geologiczne czy uzgodnienia z urzędem miasta i konserwatorem termin ten przesunięto.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBBI DEVELOPMENT SA (4/2020) Terminy przekazywania raportów okresowych w 2020 roku
Następny artykułZmarła Krystyna Kordek