Sondażowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich prezentują się następująco: Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 33,7 proc., drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z poparciem 31,9 proc., na trzecim stopniu podium znalazła się Trzecia Droga, którą poparło 13,5 proc. wyborców.
Wyniki wyborów samorządowych. Sondaż exit poll
Kolejną pozycję w badaniu przeprowadzonym przez Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP zajęła Konfederacja z poparciem 7,5 proc., a piąte miejsce wywalczyła Lewica – 6,8 proc. Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli 2,7 proc.
To uśrednione wyniki ogólnopolskie. Kluczowy będzie podział w województwach, bo to on zdecyduje, kto przejmie władzę w sejmikach.
KO uzyskała największe poparcie w 10 województwach, a PiS w sześciu. Nie oznacza to jednak, że te partie będą rządzić. Wszystko zależy od podziału mandatów i tego, kto będzie w stanie zbudować koalicję. Samodzielne rządy KO są możliwe w zasadzie tylko na Pomorzu, a PiS może na nie liczyć na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.
W porównaniu do wyników wyborów parlamentarnych – choć takie zestawienie nie jest do końca precyzyjne, ze względu na charakter wyborów samorządowych – poparcie PiS nieco się zmniejszyło. Wówczas wynosiło 35,38 proc., dziś 33,7 proc. Nieco urosła za to KO z 30,70 proc. do 33,7 proc. Słabo wypadają za to koalicjanci partii Donalda Tuska. Trzecia Droga straciła ok. 1 pkt. proc. (14,40 proc. jesienią, dziś 13,5 proc.) Jeszcze mocniej osłabła Lewica z 8,61 proc. w październiku do 6,8 proc. w wyborach samorządowych. Nieznacznie umocniła się za to Konfederacja z 7,16 proc. do 7,5 proc. dziś.
Oczywiście wyniki te mogą się jeszcze zmienić ze względu na błąd pomiaru w sondażu exit poll.
Trzaskowski wygrywa w Warszawie. Jak wyglądają wyniki wyborów w miastach
W miastach, które były objęte badaniem, są dwa duże zaskoczenia. Największe dotyczy bez wątpienia Krakowa. Faworyt przedwyborczych sondaży Łukasz Gibała zajął drugie miejsce zdobywając 28,4 proc. głosów, zdecydowanie prześcignął go Aleksander Miszalski z PO (39,4 proc.). Kandydaturę Miszalskiego bardzo jednoznacznie wsparł w tygodniu przed wyborami Donald Tusk, który jednocześnie zaatakował ostro Łukasza Gibałę.
Drugim zaskoczeniem są wyniki we Wrocławiu. Wydawało się, że urzędujący przezydent Jacek Sutryk wygra jeszcze w pierwszej turze. Tymczasem do zwycięstwa zabrakło mu naprawdę sporo, uzyskał bowiem 38,9 proc. Drugie miejsce z wynikiem niewiele gorszym niż Sutryk zajęła reprezentująca Trzecią Drogę Izabela Bodnar – poparło ją 31,4 proc. wyborców.
Pewnym zaskoczeniem – choć sondaży przed wyborami niemal nie było – jest wysoki wynik Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. Według badania exit poll prezydent stolicy wygrał z wynikiem 59,8 proc. Drugi był kandydat PiS Tobiasz Bocheński – 18,5 proc. Z kolei reprezentująca Lewicę wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat uzyskała 15,8 proc. głosów.
Świetne wyniki uzyskali prezydent Katowic Marcin Krupa – 66,5 proc. i prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz – 62,3 proc. W pierwszej turze nie wygrał za to – według badania Ipsos – Konrad Fijołek, urzędujący prezydent Rzeszowa zdobył 45,1 proc. głosów.
Jak przeprowadzono badanie exit poll
Ipsos przeprowadził badanie przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi — ankieterzy prosili osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zebranych w ten sposób danych oszacowano wyniki głosowania.
Zawierają on informacje o procentowym poparciu do sejmików województw dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, frekwencji i wynikach poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w sześćiu wybranych miastach Polski — będą to Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Rzeszów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS