Jaka przyszłość energetyczna dla Polski jest najlepsza, zwłaszcza w kontekście kryzysu wywołanego wojną na Ukranie i drożyzny na rynku paliw? ŚląskiBiznes.pl poprosił Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat o przeprowadzenie sondażu. Pytamy w nim o poparcie na embargo paliw z Rosji, o zakaz palenia węglem czy scenariusze dla Polski. Poniżej przedstawiamy zestaw 8 pytań z odpowiedziami i wykresami graficznymi.
Polacy popierają embargo na paliwa z Rosji
Na pytanie o poparcie całkowitej rezygnacji z dostaw paliw z Rosji aż 79 proc. respondentów było na „tak”. Osób niezdecydowanych było dwa razy więcej, niż przeciwników rezygnacji.
Zobacz także
Polacy godzą się na wyższe ceny paliw związane z embargiem na paliwo z Rosji
Zadaliśmy podobne pytanie, ale z zaznaczeniem, że embargo oznaczałoby wyższe ceny paliw dla klientów. Tutaj embargo poparło 75 proc. respondentów. Wyższych cen paliw nie zaakceptowałoby ponad 10 proc. badanych, a niezdecydowanych było 14 proc.
Kiedy zadaliśmy podobne pytanie, ale z inaczej rozłożonymi akcentami: „Czy zaakceptuje Pan/i wyższe ceny paliw i energii jako skutek rezygnacji z dostaw z Rosji?”, to odpowiedzi były już trochę inne. Ubyło zwolenników, a przybyło przeciwników i niezdecydowanych.
Kryzys paliwowy zwiększy zainteresowanie Polaków OZE
Rozkład odpowiedzi na pytanie „Czy uważa Pan/i, że coraz wyższe ceny węglowodorów skłonią Polaków do większego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii (OZE) jak fotowoltaika, pellet, pompy ciepła?” jest niemal taki sam jak w dwóch pierwszych pytaniach. Blisko trzy czwarte odpowiadających stwierdziło, że tak się stanie.
Połowa Polaków nie chce zmian w dacie zakazu palenia węglem wyznaczonej na 2030 rok
Skoro większość opowiedziała się za OZE, chcieliśmy poznać opinię respondentów dotyczącą planowanego na rok 2030 zakazu palenia węglem w domach. Blisko połowa chce utrzymania zakazu bez zmian, 27 proc. jest przeciwna, a jedna czwarta badanych nie ma jednoznaczego zdania.
Połowa Polaków nie chce przyspieszenia zakazu palenia węglem
Idąc tym tropem dopytaliśmy respondentów co zatem uważają za słuszne. Czy należy przyspieszyć zakaz palenia węglem? Tutaj połowa badanych była przeciwna. Przyspieszenie zakazu palenia węglem popiera jedna trzecia ankietowanych.
Zadaliśmy więc odwrotne pytanie – czy należy pozwolić dłużej palić węglem w piecu? Tutaj zwolenników i przeciwników jest niemal tyle samo, a jedna piąta odpowiadających nie ma jednoznacznego zdania.
Ponad 40 proc. Polaków chce przyspieszenia odejścia od energetyki węglowej
Na zakończenie nakreśliliśmy kilka scenariuszy transformacji energetycznej w Polsce, zakładającej uniezaleznienie od paliw rosyjskich. Chcieliśmy się dowiedzieć, który, zdaniem respondentów jest najkorzystniejszy. Poniżej scenariusze i odsetek osób, które wybrały dany wariant:
– wycofanie z likwidacji górnictwa i rozwój energetyki węglowej? (17,3 proc.)
– dłuższe utrzymanie energetykę węglową w celu przejścia bezpośrednio do energetyki atomowej, z pominięciem fazy przejściowej, czyli energetyki na gaz (19 proc.)
– przyspieszenie odejścia od energetyki opartej na węglu w kierunku jak największego udziału OZE (21,3 proc.)
– przyspieszenie odejścia od węgla w kierunku OZE i energetyki atomowej (21,6)
– nie powinno się nic zmieniać, czyli iść wytyczonym kierunkiem – odejście od węgla przez gaz do atomu i OZE (12 proc.)
– żaden z powyższych (8,8 proc.)
– Wyniki sondażu pokazują wyraźną przewagę poparcia dla odchodzenia od energetyki węglowej, nawet w warunkach kryzysu po pandemii i wojny na Ukrainie – zauważa Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat.
– W sumie aż 54,9% Polaków (pyt. 8) chce odejścia od węgla, różnią się jedynie w oczekiwaniach na tempo i etapy przechodzenia ku innym sposobom produkcji energii. Niezależnie od tego, czy transformacja energetyczna oznacza jak największy udział OZE czy też OZE w mikście z atomem, za przyspieszeniem zmian opowiada się każdorazowo powyżej 21 procent respondentów. Utrzymania tempa i kierunku przekształceń oczekuje 12 procent ankietowanych. Tymczasem zwolennicy węgla są wyraźnie mniej liczni, choć część z nich (17,3 procent) oczekuje całkowitego porzucenia planów transformacji energetycznej, a część tylko przedłużenia wykorzystania węgla, aby przejść następnie do energetyki atomowej – dodaje Rafał Piszczek.
Badanie zrealizowane zostało przez CBR Biostat z wykorzystaniem programu do ankiet online Survgo w dniach 16 – 19 kwietnia na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,sondaz-polacy-chca-szybko-oze-i-atomu-wegiel-w-odwrocie,wia5-4-6500.html
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS