Jeśli termin konstytucyjny zostanie zachowany, jesienią przyszłego roku wybierzemy nowych posłów i senatorów. Choć do wyborów parlamentarnych pozostało przeszło 12 miesięcy, sondażownie na bieżąco monitorują poparcie dla poszczególnych partii politycznych.
Sondaż. PiS liderem, ale ze spadkiem poparcia
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez IPSOS dla portalu Oko.press wynika, że liderem niezmiennie pozostaje Prawo i Sprawiedliwość. Poparcie dla partii rządzącej spadło jednak o 2 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania i wynosi obecnie 35 proc.
Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 26 proc. Poparcie dla partii Donalda Tuska nie zmieniło się od momentu przeprowadzenia ostatniego sondażu IPSOS. Podium zamyka Polska 2050, która mogłaby liczyć na poparcie w wysokości 12 proc., co oznacza spadek o 1 pkt proc.
Dokładnie taki sam spadek poparcia odnotowała Lewica, na którą aktualnie chciałoby głosować 8 proc. respondentów. Na niezmienionym poziomie pozostaje poparcie dla Konfederacji – 7 proc. Poselskie mandaty trafiłyby również do polityków PSL. Na formację Władysława Kosiniaka-Kamysza chciałoby zagłosować 5 proc. ankietowanych. Tym samym jest to jedyna partia, która w tym sondażu odnotowała wzrost poparcia – o 1 pkt proc.
Poparcie dla partii a podział na mandaty
Gdyby te wyniki przełożyć na mandaty, wówczas PiS miałby 198 posłów i utracił samodzielną większość. KO wprowadziłaby do Sejmu 138 przedstawicieli a Polska 2050 – 57. W izbie znalazłoby się również miejsce dla 29 parlamentarzystów Lewicy i 26 Konfederacji. Na 11 mandatów mogłoby liczyć PSL a 1 już tradycyjnie przypadłby posłowi mniejszości niemieckiej.
Badanie zostało przeprowadzono metodą CATI w dniach 6-8 września 2022 tego roku.
Czytaj też:
Przesunięcie wyborów samorządowych i zmiana ordynacji wyborczej. Rzecznik rządu zabrał głos
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS