A A+ A++

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. O obecności Polski w UE – po zakończeniu długiego procesu negocjacyjnego – zadecydowali Polacy w dwudniowym referendum, które odbyło się 7-8 czerwca 2003 roku.

Za obecnością w UE zagłosowało wówczas 13 514 872 głosujących, co stanowiło 77,45 proc. wszystkich głosów ważnych oddanych w referendum.

Przeciw obecności Polski w UE zagłosowało 3 935 655 głosujących, co stanowiło 22,55 proc. wszystkich głosów ważnych oddanych w referendum.

Frekwencja w tamtym referendum wyniosła 58,85 proc. uprawnionych. Aby referendum było ważne, frekwencja musiała w nim wynieść ponad 50 proc. (gdyby była niższa o obecności Polski w UE zdecydowałby parlament).

70,2 proc.

Taki odsetek osób w wieku powyżej 50 lat zagłosowałby dziś za obecnością Polski w UE

Do grudnia 2020 roku Polska otrzymała z UE 190,8 mld euro, wpłacając w tym czasie do unijnej kasy 61,4 mld euro. Oznacza to, że “na czysto” zyskaliśmy ponad 129 mld euro – czyli ponad 592 mld zł. To więcej niż wyniosły roczne wydatki budżetu Polski w 2020 roku (505 mld zł).

W ostatnim czasie PiS przyjął uchwałę o tym, że partia ta “wiąże przyszłość Polski z przynależnością do Unii Europejskiej”. Było to pokłosie eurosceptycznych wypowiedzi m.in. wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i posła PiS Marka Suskiego, po których opozycja zaczęła ostrzegać przed polexitem, do którego może doprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj więcej

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak zagłosowaliby w referendum ws. obecności Polski w UE, gdyby odbyło się ono dziś.


Autopromocja


LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

64,5 proc. ankietowanych zagłosowałoby w takiej sytuacji za obecnością Polski w Unii.

16,2 proc. opowiedziałoby się przeciw takiej obecności.

7,2 proc. deklaruje, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

12,1 proc. respondentów nie wie, jak zagłosowaliby w takim referendum.

. Za pozostaniem we Wspólnocie zagłosowałoby 7 na 10 osób, które skończyły 50 lat i niewiele niższy odsetek respondentów z wyższym wykształceniem (68%). Z uwagi na wielkość miejsca zamieszkania za obecnością w Unii najczęściej zagłosowaliby mieszkańcy największych miast (69%). Przeciwko obecności w Unii częściej opowiedzieliby się … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVital Heynen: Nie osiągnęliśmy poziomu gry, o którym marzyliśmy
Następny artykułROZSTRZYGNIĘTO ZAMÓWIENIA NA BUDOWĘ ULIC I DYWIZJI ORAZ ZIENTARY-MALEWSKIEJ!