A A+ A++

– Czujemy się oszukani, gdyż zawarte ustalenia i wielokrotne zapewnienia o odbiorach naszego węgla nie są realizowane, a zwały węgla rosnące na przykopalnianych składowiskach, budzą coraz większy niepokój załóg górniczych – czytamy w dokumencie.

Szefowie komisji zakładowych NSZZ „Solidarność” z wszystkich trzech kopalń wchodzących w skład Tauron Wydobycie SA – ZG „Brzeszcze” (Stanisław Kłysz), ZG „Janina” (Stanisław Kurnik) i ZG „Sobieski” (Waldemar Sopata) – zwracają uwagę, iż w trakcie negocjacji ubiegłorocznych porozumień społecznych dotyczących warunków przejęcia Tauron Wydobycie SA przez Skarb Państwa przekonywano ich, że wydzielenie spółki Tauron Wydobycie z TPE „nie będzie rzutowało negatywnie na bieżącą i przyszłą działalność” firmy. Jednak to nie wszystko.

– Przypominamy, że Zarząd TPE w imieniu swoim jak i Tauron Wytwarzanie złożył dnia 07.08.2023 roku pisemną deklarację odbioru miałów z Tauron Wydobycie, a dnia 5.09.2023 roku jako strona społeczna skierowaliśmy do Prezesa TAURON Polska Energia żądanie realizacji zawartych porozumień (pismo otrzymał również Pan Premier [Mateusz Morawiecki – przyp. red. SG], Wicepremier [Jarosław Kaczyński – przyp. red. SG] i Pan Minister) – piszą związkowcy.

Dalej krytykują dotychczasową politykę zaopatrywania się TPE w surowiec.

– Odnosimy wrażenie, że zarząd TAURON Polska Energia zaopatrując swoje elektrownie i elektrociepłownie w zagraniczny surowiec nie dba o interes gospodarki Polski. Taka krótkowzroczna polityka może doprowadzić do powtórki scenariusza z roku 2022, czyli zapaści i braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju a sektor górniczy do kryzysu – przestrzegają.

Twierdzą, że załoga nie jest informowana o rzeczywistych planach rządu wobec Tauron Wydobycie SA.

– Choć w naszych bezpośrednich spotkaniach we wrześniu i październiku br. z zarządami TAURON Polska Energia i TAURON Wytwarzanie uczestniczył pan Minister Marek Wesoły, który mocą swojego urzędu gwarantował wiarygodność prowadzonych rozmów i podjętych ustaleń o wielkości odbiorów węgla z TAURON Wydobycie to fakty, z przykrością stwierdzamy, są inne. Mamy nieodparte wrażenie, że mydli nam się oczy jakie są prawdziwe intencje względem przyszłości naszej Spółki. Nie możemy dalej się temu biernie przyglądać i uczestniczyć w tym teatrze. Niejednokrotnie udowadnialiśmy naszą wiarygodność i uczciwość w działaniach. Przypominamy, że jesteśmy reprezentantami nie tylko ponad 7 tysięcy pracowników, ale całych gmin i powiatów, a likwidacja, do której niewątpliwie zmierza taka polityka handlowa nie pozwala nam stać bezczynnie. Ponadto jest to także łamanie podpisanej Umowy społecznej – oceniają.

Ich zdaniem, „argument o braku zapotrzebowania na energię elektryczną wytwarzaną z węgla kamiennego przestał obowiązywać ze względu na wzrost zapotrzebowania w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym”.

– Pomimo to zapotrzebowanie na węgiel z naszej spółki zostało zredukowane na kolejny miesiąc o połowę (z 300 tys. ton na 150 tys. ton). Czy tak postępuje wiarygodny partner, który prowadzi negocjacje w dobrej wierze? Chyba, że intencje są inne? – retorycznie pytają autorzy pisma. – Dbając o interes społeczny i gospodarczy kraju straciliśmy na tej polityce na kilku płaszczyznach. Zabezpieczaliśmy węgiel dla Grupy TAURON, nie sprzedając innym kontrahentom, ponieśliśmy koszty zwałowania, a na końcu dowiadujemy się, że Grupa nie jest zainteresowana naszym węglem. Problem narasta i wielkość nieodebranego węgla przez Grupę TAURON w 2023 roku szacowany jest na ponad 1 mln ton co stanowi 1/3 produkcji miałów naszej Spółki – wskazują przewodniczący Związku z „Brzeszcz”, „Janiny” i „Sobieskiego”.

Na koniec domagają się, by szef resortu aktywów państwowych doprowadził do odbioru węgla przez TPE.

– Dość deklaracji bez pokrycia! (…) Żądamy zdecydowanych działań ze strony Pana Ministra i oczekujemy na potwierdzenie wiarygodności Pana pozycji jako sygnatariusza zawartych porozumień i poczynionych ustaleń, w szczególności dotyczących odbioru zakontraktowanego 1 mln ton węgla przez TAURON Polska Energia w 2023 roku po cenie wynikającej z umowy – podsumowują.

Oprócz ministra pismo otrzymali między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Jarosław Grzesik oraz przewodniczący górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek.

Źródło: solidarnoscgornicza.org.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Z niepodległością jest jak z miłością – trzeba dbać o nią każdego dnia” – X Ognisko Patriotyzmu 
Następny artykułAkcja ratunkowa przy ul. Powstańców [AKTUALIZACJA]