A A+ A++

Przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 otwarto dziś (26 marca) wystawę Instytutu Pamięci Narodowej “Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycja ukazuje historię masowych strajków lipca, sierpnia i września 1980 r. Zobacz zdjęcia.

Ideą wystawy jest przedstawienie tytułowych narodzin Solidarności nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale także lokalnej. Elbląg jest jednym z ok. 80 miast, w których pojawiła się – lub pojawi – ekspozycja, która powstała z okazji 40-lecia Solidarności. Ze względu na pandemię koronawirusa w otwarciu wzięli udział jedynie organizatorzy i przedstawiciele mediów.

– Elbląg ma wspaniałą tradycję oporu komunistycznemu złu, ma też bolesne doświadczenia – mówił przed otwarciem ekspozycji prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, przypominając m. in. o Sprawie Elbląskiej, Grudniu 1970′ roku i postaciach takich jak Marian Sawicz, Waldemar Rebinin i Zbigniew Godlewski. – Trzeba było jeszcze kolejnej dekady, zrywu solidarnościowego i jeszcze całej dekady walki, o tym m. in. jest ta wystawa – podkreślił.

Podczas otwarcia wystawy dokonano symbolicznego złożenia kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.

– Cieszymy się, że tę plenerową ekspozycję, umiejscowioną w tak symbolicznym miejscu jak Plac Solidarności, będzie mogła zobaczyć społeczność Elbląga – mówił w imieniu prezydenta Elbląga sekretarz miasta, Artur Zieliński. – Niektórym mieszkańcom przypomni ona czasy, w których wzrastali, a młodszemu pokoleniu pokaże chwile, w których rodził się największy społeczny ruch, który przyniósł wolność i demokrację dla Polski i całej Europy środkowo-wschodniej – podkreślił. – Jako elblążanie jesteśmy dumni z historii, która przeszło 40 lat temu działa się również tutaj, w naszym mieście, dając początek wielkim i ważnym przemianom – zaznaczył. Przypomniał, że w podpisaniu porozumień sierpniowych wzięli udział także elblążanie.

Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu podkreślił, że ta wystawa stanowi swego rodzaju dopełnienie dwóch zeszłorocznych ekspozycji. Pierwsza dotyczyła 40 rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980 i podpisania porozumień sierpniowych, druga przybliżała wydarzenia Grudnia 1970 roku.

– Zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców do obejrzenia tej pięknej wystawy, do wspomnienia historycznego zarysu tych wydarzeń – mówił Grzegorz Adamowicz o ekspozycji „Tu rodziła się Solidarność”.

– Konstrukcja wystawy jest taka, że trzy pierwsze części, sześć plansz, poświęconych jest ogólnopolskiej historii powstania Solidarności w sierpniu 1980 r. – podkreśla Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. – Druga część, kolejne sześć plansz, pokazuje historię rodzenia się Solidarności w wymiarze regionalnym, zgodnie z ówczesnym podziałem. W tym przypadku są to województwa gdańskie, elbląskie i słupskie. Ostatnia część, trzy panele, poświęcone są konkretnej miejscowości – zaznacza.

Wystawa z informacjami historycznymi w języku polskim i angielskim pozostanie na Placu Solidarności do 14 kwietnia. Więcej na ten temat na stronach IPN.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTęsknisz za bielskim teatrem? Zajrzyj na platformę VOD!
Następny artykułKolejki do punktów testowych blokują drogi [FILM]