Koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą” reprezentacyjnego chóru Związku Ukraińców w Polsce Żurawli odbył się w sobotę wieczorem w greckokatolickim Soborze Metropolitalnym w Przemyślu. Wśród publiczności usiedli uczestnicy Synodu Biskupów UKGK. Po koncercie zbierano datki na pomoc Ukrainie.
Organizatorami koncertu byli: abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego, greckokatolicka parafia archikatedralna w Przemyślu i Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu. – Chcieliśmy w sposób nie tylko symboliczny, ale również materialny wspomóc Ukrainę – powiedział proboszcz ks. Bogdan Stepan.
Wśród publiczności usiedli uczestnicy Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którzy od 7 do 15 lipca obradują w Przemyślu. Bierze w nim udział ponad 40 biskupów i administratorów apostolskich z całego świata. Pierwotnie Synod miał się odbyć w Kijowie, jednak ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę został przeniesiony do Polski.
Żurawli to chór męski i zarazem reprezentacyjny zespół Związku Ukraińców w Polsce. Istnieje od 1972 roku i tworzą go mężczyźni narodowości ukraińskiej mieszkający od lat w Polsce, a ostatnio również imigranci z Ukrainy.
Chórzyści, raz w miesiącu, jak żurawie „zlatują się” do Gdańska lub Warszawy, na próby nazywane „kluczami”.
Założycielem, pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym był Jarosław Polański. Obecnie funkcję tę pełni Jarosław Wujcik – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Na repertuar chóru składa się muzyka ukraińska od XVI wieku do współczesności. Obejmuje on: muzykę cerkiewną, kolędy i szczedriwki, pieśni historyczne, kozackie, liryczne i humorystyczne pieśni ludowe oraz kompozycje autorskie. W swoim dorobku chór ma liczne nagrody oraz kilka płyt CD, winylowych i kaset audio.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS