Opozycja niczego lepszego niż to, co wyszło z Sejmu nie wymyśli, jesteśmy konsekwentni i będziemy przeciw – powiedział sekretarz stanu w KPRM Michał Wójcik (SP), pytany jakie stanowisko zajmie Solidarna Polska wobec przyszłych senackich poprawek do noweli ustawy o SN.
„Nie będziemy niczego popierali”
Nie będziemy niczego popierali, co przedstawi opozycja. My nie będziemy popierali ustawy, przeciwko której konsekwentnie, od wielu miesięcy występujemy. Nie przyłożymy ręki do ustawy, która będzie prowadziła do chaosu i anarchii i do czegoś, do czego my ręki przyłożyć nie możemy, czyli podważania statusu sędziów
— powiedział Wójcik w TVN24.
Pytany czy posłowie SP wstrzymają się od głosu, czy zagłosują przeciw podkreślił, że w tym głosowaniu wstrzymanie się, czy wyciągniecie kart do głosowania ma swoje konsekwencje – że poprawki senackie zostaną przyjęte.
Jesteśmy konsekwentni i z całą pewnością konsekwentnie będziemy głosowali przeciw
— zapewnił.
Opozycja niczego lepszego niż to, co wyszło z Sejmu nie wymyśli, a z Sejmu nie wyszła ustawa, która zasługiwałaby na nasze poparcie
— ocenił.
Uchwała Senatu odrzucającą ustawę albo senacka poprawka jest przyjęta, jeżeli Sejm nie odrzuci jej bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o SN
Sejm 13 stycznia uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która – według jej autorów – ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Zgodnie z nią sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów.
Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.
Nowelizacja trafiła do Senatu, który ma się nią zająć na posiedzeniu 31 stycznia.
Solidarna Polska przeciwko ustawie wiatrakowej
Wójcik powiedział, że również w sprawie zmian w tzw. ustawie wiatrakowej SP jest przeciwna, ponieważ mają one zbliżyć instalacje elektrownie wiatrowych do budynków mieszkalnych.
Ustawa wiatrakowa jest również jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi do uruchomienia przez KE środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Rządowy projekt noweli zakłada, że odległość wiatraków od zabudowań zamiast obecnej minimalnej odległości dziesięciokrotności wysokości wiatraka z łopatą w najwyższym położeniu wynosić będzie mogła być nie mniejsza niż 500 m dla budowy budynków w pobliżu turbiny. O ostatecznej odległości ma decydować społeczność lokalna. Zasada dziesięciokrotności wysokości ma być nadal obowiązująca dla odległości instalacji od parków narodowych, jednak dla rezerwatów przyrody ma to być minimalna odległość 500 m.
CZYTAJ WIĘCEJ: WYWIAD. Manowska: Trzy razy „nie” dla niektórych rozwiązań zawartych w nowelizacji ustawy o SN; Nie jestem notariuszem Senatu
kk/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS