Do końca listopada w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglącać wystawę prac Andrzeja Zujewicza, artysty na co dzień związanego z Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Wystawa “HASŁOOBRAZY” łączy elementy grafiki i malarstwa. Prace z prezentowanej w Sopocie serii powstają w unikalnej, a może nawet prekursorskiej, technice odbijania stemplem.
„Hasłoobrazy” to seria obrazów poprzez swoją formę nawiązujących do monotonii życia przeciętnego człowieka, rytmicznych i zamkniętych w powtórzenia schematycznych czynności, ale również, a może przede wszystkim seria, opowiadająca o cykliczności naturalnych zjawisk istniejących w przyrodzie: fenomenie pór roku, deszczu, śniegu, słońca, wiatru, fal morskich, czy gromów podczas burzy.
Obrazy powstały w technice stemplowej, która polega na każdorazowym przygotowaniu stempla z określonym hasłem rytowanym w linoleum i odbijaniu go farbą olejną lub akrylową na podłożu. Pędzel został zastąpiony stemplem. Powtarzalność stempla ma bezpośrednie odniesienie do grafiki, zaś nadawanie faktury i kolorystyki tym narzędziem, odnoszą się do malarstwa. W ten sposób połączone zostały elementy grafiki i malarstwa.
Andrzej Zujewicz tworzy zazwyczaj duże cykle malarskie, liczące po kilkadziesiąt prac (Ptaki, Zwierzęta domowe, Ślady życia, Człowiek i Notatnik osobisty. W swojej twórczości odnosi się często do człowieka, ale także inspirują go zwierzęta, naturalne zjawiska przyrodnicze, żywioły i codzienność. To, co jest powtarzalne, cykliczne, ziemskie, lub nieziemskie. Źródłem natchnienia jest jego własne życie; często maluje autoportrety.
Wystawa HASŁOOBRAZY powstała z prac głównie z tego cyklu i przygotowana została do prezentacji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie we współpracy z Agencją Zegart.
Więcej o wystawie>>
Andrzej Zujewicz urodził się w Zabrzu w 1971 roku. W roku 1991 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W latach 1991-1997 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z malarstwa obronił z wyróżnieniem w pracowni prof. Włodzimierza Kunza w 1997 roku. Po studiach zamieszkał w Żubrówce na Suwalszczyźnie. Od roku 2000 pracował w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach, a obecnie jest zatrudniony w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie zajmuje się wystawiennictwem w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 i Galerii Patio. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i fotografię.
Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1999 roku, wyróżnienie w konkursie fotograficznym Images of Europe – Europe Crossing Borders w Holandii w 1996 roku, wyróżnienie na Bielskiej Jesieni biennale malarstwa w 1999 roku, był finalistą konkursu Obraz Roku 2002 i Obraz Roku 2003, organizowanego przez Art & Business, stypendium prezydenta Suwałk w 2005 roku oraz nagrodę Miasta Suwałk za działalność wystawienniczą w roku 2014. Więcej >>
- Cykle i serie malarskie: Ptaki, pejzaże, Zwierzęta domowe, Człowiek, Mutanty, Notatnik Osobisty, Hasłoobrazy.
- Cykle rysunkowe i graficzne: Ptaki, multiplikacje.
- Cykle i serie fotograficzne: fotomontaże, Śląsk, Wigierskie memento mori, Ślady życia, Rozdroża, Odbicia, Dublofotografie i inne.
- Projekty graficzne, ilustracje, dekoracje scenograficzne.
Wystawy indywidualne: w Krakowie (1992, 1996, 1997), Suwałkach (1999, 2001, 2004, 2006), Wigrach (2001), Ełku (2003, 2004, 2006), Wierzbie (2008), Wilkasach (2008), Waren (Müritz) w Niemczech (2008), Łomży (2010), Kolonii w Niemczech (2011), Koninie (2011).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS