A A+ A++

“Ziemio ty śliczna”, tak brzmi tytuł płyty Anny Szafranowskiej, która właśnie się ukazała. Album z powodzeniem łączy tradycyjną muzykę Suwalszczyzny i jazz. Na płycie znajdziemy dziesięć utworów pochodzących z repertuaru najstarszych śpiewaczek ludowych regionu w nowoczesnych, jazzujących aranżacjach. Fanów tego rodzaju muzycznych połączeń z pewnością zainteresuje wiadomość, że wydawnictwo dostępne jest w sprzedaży. 

Anna Szafranowska, fot. K. Jutkiewicz

Pomysł nagrania płyty z tradycyjnymi pieśniami Suwalszczyzny, ale we współczesnym brzmieniu, narodził się podczas pracy nad Soulwałki Gospel Workshop, którego Anna Szafranowska jest pomysłodawczynią. Zaangażowany w wydarzenie krakowski muzyk i kompozytor, Szymon Markiewicz przyjął jej propozycję, żeby popracować nad stworzeniem nowoczesnych aranżacji tych utworów. Suwalski festiwal gospel ma w tym względzie ugruntowane tradycje – utwór otwierający wydarzenie oparty jest właśnie na polskiej muzyce tradycyjnej. 

Do nagrania płyty Anna Szafranowska zaprosiła zarówno muzyków związanych z regionem, jak i zaprzyjaźnionych twórców z Polski. W projekt zaangażowali się: Łukasz Makowski (kontrabas), Bartosz Nazaruk (perkusja), Kamil Skorupski (saksofon) i Piotr Fiedorowicz (skrzypce). Na płycie słychać także wokalistki Zespołu Śpiewaczego “Ancyjas”, działającego pod kierownictwem Anny Szafranowskiej w Suwalskim Ośrodku Kultury. Oprawę wizualną albumu przygotowała Małgorzata Jarocka, zdjęcia wykonali Aneta Stabińska i Kamil Jutkiewicz. 

Płyta “Ziemio ty śliczna”, fot. K. Jutkiewicz

Na płycie znalazło się dziesięć tradycyjnych pieśni z repertuaru najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny: nieżyjących już Anny Andruszkiewicz i Weroniki Zubowicz oraz Heleny Napierały: “W moim ogródeczku”, “Kamień na kamieniu”, “Oj nie raz, ja nieraz”, “Zaszumiała w sadeńku traweńka”, “Po cym Ci Jasieńku”, “Oj zarżyj koniu, oj zarżyj wrony”, “Sumiała leszczyna, sumiała dąbrowa”, tytułowy “Ziemio ty śliczna” oraz bonusowe tracki: instrumentalne “Sumiała leszczyzna, sumiała dąbrowa” i “Ruście koni ze dwora”.

Szczególna więź łączy autorkę płyty z Heleną Napierałą, kierująca zespołem “Wigranie” ze Starego Folwarku. To, jak mówi sama Anna Szafranowska, jej duchowa mistrzyni. Tę miłość i szacunek dla oryginalnego przekazu i brzmienia tradycyjnej znalazł odzwierciedlenie nie tylko w warstwie dźwiękowej płyty; w towarzyszącej albumowi książeczce z tekstami znajdziemy pełne teksty nagranych pieśni. 

Zależało mi na tym, żeby utrwalić dziedzictwo muzyczne regionu zarówno w dźwiękach, jak i słowach. Właściwie w tradycyjnych pieśniach słowa są najważniejsze, bo mówią o ważnych w życiu człowieka rzeczach – miłości, ślubie, utracie, pracy, przyrodzie. Radosne, smutne, zawsze głęboko prawdziwe. Mam ogromną nadzieję, że płyta trafi do życzliwego odbiorcy i zachwyci nie tylko miłośników muzyki ludowej. Jazzujące aranżacje Szymona Markiewicza nadały tym utworom współczesny wyraz, dzięki któremu brzmią świeżo i oryginalnie. mówi Anna Szafranowska

Płyta “Ziemio ty śliczna”, fot. K. Jutkiewicz

Płyta „Ziemio Ty śliczna” została wydana dzięki dofinansowaniu ze stypendium Miasta Suwałki. Przyznana kwota nie wystarczyła jednak, aby pokryć wszystkie koszty związane z wydaniem płyty, trzeba było zaangażować własne środki. Dlatego wokalistka zdecydowała się udostępnić część nakładu fanom tradycyjnej suwalskiej muzyki. Album można zamówić u Anny Szafranowskiej, kontaktując się z wokalistką pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub numerem telefonu 661 049 454. Cena płyty to 40 zł.

Anna Szafranowska to animatorka i managerka kultury, instruktorka teatralna, pedagożka, Mentor Kultury Regionalnej, instruktorka śpiewu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka, wokalistka, dyrygentka Suwałki Gospel Choir działającym w SOK. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Alytusie i Druskiennikach na Litwie. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny festiwalu Soulwałki Gospel Workshop (od 2015). Nauczycielka muzyki romskiej i zajęć teatralnych w Parafialnej Szkole Romskiej w Suwałkach (2009-2010). Instruktorka zajęć teatralnych i zajęć śpiewu tradycyjnego w Ośrodku Kultury w Sejnach (2007-2011). Instruktorka śpiewu tradycyjnego (pieśni polskie, ukraińskie, rosyjskie, romskie, bułgarskie) w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach (2005-2012).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSOK Suwałki: Magdalena Tumialis nowym zastępcą dyrektora SOK
Następny artykułPolicja Świdnica: Świdniccy kryminalni zabezpieczyli kolejne porcje narkotyków