Dokładna historia powstania tej słynnej sofy zaginęła w pomroce dziejów. Z pewnością jej ojczyzną jest Anglia, a nazwa “Chesterfield” upowszechniła się około 1800 roku. Najpopularniejsza teoria dotycząca narodzin mebla ma związek z niejakim lordem Philipem Stanhope’em, czwartym hrabią Chesterfield. Dżentelmen ten zamówił u lokalnego rzemieślnika fotel, który miał umożliwiać siedzenie w wyprostowanej pozycji, a przy okazji nie narażać luksusowego stroju na pogniecenie. Dostarczony przez wytwórcę mebel stał się prototypem klasycznej sofy Chesterfield.
Po śmierci lorda Stanhope’a fotel trafił do jego chrześniaka, Solomona Dayrollesa. Ten zaś umieścił mebel w swojej rezydencji i chętnie prezentował przybywającym w odwiedziny arystokratom. Goście faktycznie musieli być pod wielkim wrażeniem fotela, bo zlecali wykonanie jego kopii do własnych pałaców. W miarę upływu czasu oryginalny model ulegał modyfikacjom, które zwiększały komfort korzystania z mebla. Im bardziej Chesterfieldy stawały się wygodne, tym większym cieszyły się zainteresowaniem wśród bogatych Brytyjczyków. Stały się ikonicznym wyposażeniem eleganckich klubów dla dżentelmenów i zawędrowały do zamorskich kolonii. Cenił je także ojciec psychoanalizy, Zygmunt Freud, który z sofy Chesterfield korzystał podczas sesji ze swoimi pacjentami.
Po czym więc rozpoznać współczesną kanapę Chesterfield? Przede wszystkim po charakterystycznej sylwetce. Oparcie sofy jest niskie i elegancko zaokrąglone, płynnie przechodzi w wygodne, obłe podłokietniki. Jej cechą charakterystyczną jest również ozdobne pikowanie, przeszyte guzikami w takim samym kolorze, co pokrycie mebla.
Siedzenie kanapy składa się z poduch – najczęściej są gładkie, choć zdarza się, że i one posiadają guziki. Klasyczna sofa Chesterfield wsparta jest na niewielkich nóżkach, które sprawiają, że ten masywny mebel staje się wizualnie nieco lżejszy. Jeśli chodzi o tkaninę obiciową, prawdziwy Chesterfield pokryty jest skórą albo aksamitem – szykownymi materiałami, które podkreślają “arystokratyczne” początki mebla.
Być może po zapoznaniu się z historią mebli Chesterfield kojarzą Ci się one z aranżacjami pełnymi antyków, starym angielskim pałacem czy wiktoriańską willą. A jednak tego rodzaju sofa z powodzeniem może stać się elementem wystroju wnętrza utrzymanego we współczesnym stylu.
● Wnętrze w stylu klasycznym – właściwie trudno o większą klasykę niż sofa Chesterfield. Jako absolutna ikona dawnego i obecnego designu, znakomicie sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznej elegancji. Jej dość poważny charakter będzie pasował do stonowanej palety kolorystycznej takich aranżacji. Z kolei dzięki swojej wyrazistej sylwetce sofa sprawi, że bezpieczne kompozycje staną się bardziej szykowne.
● Wnętrze w stylu glamour – szlachectwo zobowiązuje! Lord Stanhope zasłynął nie tylko jako pisarz i polityk, ale również jako arbiter elegancji. Nic więc dziwnego, że zamówiony przez niego fotel cechował się wyrafinowaną linią, która szybko zachwyciła przywykłych do zbytku arystokratów. Sofę Chesterfield możesz więc śmiało zaprosić do aranżacji glamour, pełnej marmuru, przejrzystego szkła i połyskującego metalu. Pamiętaj jednak, by wybrać model w intrygującym kolorze – lekko ekstrawagancką kanapę Chesterfield bez trudu znajdziesz na Homebook.pl
● Wnętrze w stylu eklektycznym – walory estetyczne i funkcjonalność zapewniły sofie Chesterfield sukces również poza Wielką Brytanią. Nie trzeba było długo czekać, by meble te pojawiły się nawet w najdalszych zakątkach Imperium Brytyjskiego – w Kanadzie odniosły taki sukces, że przez długi czas Chesterfieldami nazywano wszystkie sofy i kanapy, bez względu na ich wygląd. Do popularności tych mebli z pewnością przyczynił się fakt, że wyglądały świetnie w otoczeniu dowolnych dodatków – z tego powodu sofy Chesterfield bez problemu możesz zestawiać z różnorodnymi kolorami, kształtami i fakturami, które uwielbia styl eklektyczny.
● Wnętrze w stylu industrialnym – czy elegancka sofa Chesterfield będzie pasować do surowego wnętrza inspirowanego starymi fabrykami? Ależ oczywiście! Chesterfieldy świetnie korespondują z dyskretną elegancją industrialnych aranżacji. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach komponowanych z myślą o panach – do męskiego mieszkania wprowadzą szczyptę atmosfery rodem z brytyjskiego klubu dla dżentelmenów. W takiej aranżacji najlepiej sprawdzą się sofy utrzymane w głębokich barwach – ciemnobrązowe, antracytowe, granatowe czy oliwkowe.
Być może zastanawiasz się, czy mebel, który powstał ponad 300 lat temu, ma coś ciekawego do zakomunikowania w nowoczesnych aranżacjach? Spójrz na to z tej strony – jeśli po ponad 3 wiekach od zaprojektowania Chesterfieldy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością, to muszą mieć w sobie coś uniwersalnego. I rzeczywiście, sofa Chesterfield może stać się częścią nawet najbardziej minimalistycznego, nowoczesnego wnętrza. Duża kanapa o jasnej barwie ustawiona na środku surowego loftu podkreśli rozmiary pomieszczenia i nada mu szlachetnego rozmachu.
Sofa Chesterfield przeszła długą drogę od luksusowej nowinki dostępnej dla nielicznych do modnego elementu współczesnych aranżacji. Cechy, które sprawiają, że warto sięgnąć po ten nieprzeciętny mebel to:
● ponadczasowość
● klasyczna elegancja
● funkcjonalność
● komfort użytkowania.
Sofa Chesterfield to mebel dla Ciebie, jeśli cenisz uroki dawnego designu, ale jednocześnie szukasz wyposażenia o nowoczesnym charakterze. Szykowna i funkcjonalna, wygodna i stylowa – współczesna kanapa w stylu Chesterfield to idealny mariaż tradycji i nowoczesności, który będzie pasować niemal do każdej aranżacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS