Laserowa korekcja wzroku obarczona jest pewnymi przeciwwskazaniami. Pacjenci, którzy nie mogą skorzystać z tej metody leczenia, dość często korzystają z alternatywnego zabiegu, jakim jest wszczepienie soczewek fakijnych. Sprawdź, na czym polega ta procedura medyczna i dlaczego warto ją rozważyć!
Czym są soczewki fakijne i u kogo sprawdzą się najlepiej?
Soczewki fakijne (ICL) są produkowane z zaawansowanego technologicznie materiału zwanego kolamerem. Surowiec ten zawiera kolagen i jest biokompatybilny. Zaletą soczewek wewnątrzgałkowych jest ich elastyczność oraz wbudowany filtr UV, który chroni wzrok przed niekorzystnym wpływem promieniowania UVA, UVB. Soczewki fakijne są dobrą opcją dla Pacjentów, którzy nie mogą skorygować wady refrakcji za pomocą lasera excimerowego. Umożliwiają poprawę ostrości widzenia bez konieczności noszenia okularów korekcyjnych i zwykłych soczewek kontaktowych. Wiedz jednak, że soczewki fakijne nie nadają się do korekcji starczowzroczności (presbiopii).
Z zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych często korzystają Pacjenci z dużymi wadami wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność i / lub astygmatyzm). Jak już wspomnieliśmy, implantacja soczewek wewnątrzgałkowych jest wykonywana, gdy osoba nie kwalifikuje się do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Soczewki fakijne można zastosować u Pacjentów w grupie wiekowej 21.-50. r.ż. ze stabilną, czyli niepogłębiającą się wadą wzroku.
Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat soczewek fakijnych? Kliknij tutaj: https://www.optegra.com.pl/soczewki-fakijne.
Kwalifikacja do implantacji soczewek wewnątrzgałkowych
Zabieg poprzedza wywiad medyczny i wiele badań diagnostycznych, takich jak.:
- badanie w lampie szczelinowej,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- biometria optyczna,
- pachymetria,
- gęstość komórek śródbłonka,
- badanie kształtu i krzywizny rogówki,
- ocena szerokości kąta przesączania,
- pomiar szerokości źrenic,
- OCT tylnego odcinka oka.
Wizyta kwalifikacyjna trwa 2-3 godziny. Pamiętaj, że bezpośrednio po zabiegu nie będziesz mógł prowadzić pojazdu, zabierz więc ze sobą osobę towarzyszącą, która odwiezie Cię bezpiecznie z kliniki do domu.
Przebieg wszczepienia soczewki fakijnej
Zanim lekarz wprowadzi soczewkę fakijną (ICL) do gałki ocznej Pacjenta, stosuje krople do oczu, które działają znieczulająco na obszar zabiegowy (w przypadku tej procedury nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego, czyli tzw. narkozy). Pacjent zachowuje więc pełną świadomość. Następnie, gdy znieczulenie zacznie działać, chirurg dokonuje małego 2-milimetrowego nacięcia na rogówce, umieszcza soczewkę fakijną pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką. Dzięki temu wada wzroku zostaje skorygowana. Poprawa widzenia jest zauważalna już w ciągu 24 godzin od operacji. Natomiast pełna stabilizacja widzenia następuje w ciągu kilku kolejnych miesięcy.
Na sukces terapii składa się m.in. przestrzeganie zaleceń lekarskich i regularne stosowanie przepisanych kropli do oczu. Przez pierwszy tydzień po zabiegu unikaj uciskania i pocierania oczu. Przez 3-4 tygodnie należy też zrezygnować z pływania w basenie i wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych.
Soczewki fakijne – przeciwwskazania
Soczewki fakijne nie mogą być wszczepione Pacjentom, u których zdiagnozowano zaćmę, jaskrę lub odwarstwienie siatkówki. Czynnikiem wykluczającym jest też:
- schorzenia tkanki łącznej (np. RZS, toczeń, łuszczyca),
- ciąża i okres laktacji,
- choroby ogólnoustrojowej,
- dystrofia rogówki,
- nieustabilizowana wada wzroku,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby nowotworowe.
materiał partnera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS