A A+ A++

SANOK. 4 czerwca 2022 r. o godzinie 14:00 odbędzie się pierwszy w historii  Sanoka Marsz Równości. Oprócz Marszu Równości organizatorzy przygotowali również atrakcję w postaci imprezy w jednym z sanockich klubów.

Demonstrujemy w obronie równych praw, sprzeciwiamy się wszelkim przejawom homofobii i transfobii — zapowiadają organizatorzy marszu.

Marsz przejdzie pod hasłem: ,,Czyńmy miłość, a nie wojnę”. Jednym z głównych postulatów Marszu jest sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pochód rozpocznie się w Sanoku na Błoniach obok MOSIR-u, a nie z Rynku jak wcześniej było planowane.

Wybraliśmy drogi, które są wygodne do poruszania się dla ludzi i pojazdów, także dla osób, które jeżdżą na wózku i również chciałyby demonstrować z nami w obronie równych praw — mówiła nam Wiktoria Aleksandra Barańska, przedstawicielka partii Razem i Stowarzyszenia Spójnik, współorganizatorka I Marszu Równości w Sanoku.

Organizatorzy postulują realizację poniższych postulatów.

1. Ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem jest obowiązkiem państwa.
Żądamy aktywnej polityki antydyskryminacyjnej, dotyczącej wszystkich mniejszości społecznych.

2. Prawa osób transpłciowych prawami człowieka.
Żądamy wprowadzenia uregulowań prawnych, ułatwiających proces medyczny i prawny potwierdzenia płci osobom transpłciowym w dokumentach, bez zbędnych procesów sądowych.

3. Wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści.
Chcemy regulacji prawnych w sprawie przestępstw motywowanych nienawiścią wobec osób LGBTQ. Postulujemy rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji.

4. Małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela.
Żądamy wprowadzenia pełnej równości małżeńskiej z prawem do adopcji z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami oraz ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, w tym szczególnie przepisów zapewniających zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań.

5. Otwarta przestrzeń publiczna bez barier.
Przestrzeń miejska ma być obszarem integracji lokalnych społeczności. Powinna być inkluzywna i otwarta. Apelujemy o tańszy dostęp do kultury, miastotwórcze działania w przestrzeni miejskiej, zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu i likwidację barier architektonicznych dla zmarginalizowanych grup: rodziców i opiekunów z wózkami dziecięcymi, osób z niepełnosprawnościami i osób starszych.

6. Otwarta Rzeczpospolita przyjaznym domem dla uchodźców i obcokrajowców.
Chcemy usprawnienia, tj. skrócenia procedury wystawiania wiz do Polski szczególnie w placówkach dyplomatycznych na wschodzie Europy. Żądamy ograniczenia biurokracji stosowanej wobec obcokrajowców mieszkających w Polsce. Żądamy poprawienia warunków, w jakich przetrzymywani są azylanci na terenie Polski. Azyl to nie wyrok więzienia. Zgodnie z przesłaniem Konstytucji 3 Maja: Kto granice Rzeczpospolitej nawiedza – wolnym jest!

7. Rzetelna edukacja prawem człowieka.
Polki i Polacy potrzebują wprowadzenia do szkół i przedszkoli: nowoczesnej, rzetelnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, dostosowanej do możliwości percepcyjnych i wieku; edukacji antydyskryminacyjnej, uczącej otwartości na różnorodność; etyki, kształtującej postawy szacunku i poszanowania godności wszystkich ludzi.

8. Szacunek i prawna ochrona zwierząt.
Żądamy nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w tym przede wszystkim wprowadzenia zakazu chowu zwierząt na futro, występów zwierząt w cyrkach, polowań rekreacyjnych, oraz przedmiotowego i okrutnego traktowania zwierząt w chowie przemysłowym. Żądamy realnej ochrony przed cierpieniem wszystkich zwierząt jako świadomych istot czujących: zwierząt hodowlanych, dzikich, bezdomnych, i domowych.

9. Różni, ale równi wobec siebie.
Apelujemy do wewnątrz społeczeństwa LGBTQ o rozprawienie się z wewnętrzną homo-, bi-, transfobią oraz różnymi uprzedzeniami.

10. Dość pogardy – żądamy debaty.
Apelujemy do mediów o nielegitymizowanie skrajnie seksistowskich, homo-, bi-, i transfobicznych poglądów.

11. Równość płci podstawą demokratycznego państwa.
Żądamy polityki na rzecz równości płci, równego traktowania kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych w każdej sferze życia. Domagamy się zatrudniania i wynagradzania w zależności od wykonywanej pracy i kompetencji, a nie płci. Żądamy języka pozbawionego seksizmu, wprowadzenia parytetu płci w gremiach kierowniczych, strukturach politycznych oraz w mediach. Żądamy zapewnienia obywatelom i obywatelkom pełni praw reprodukcyjnych w tym: prawa do informacji, edukacji seksualnej, bezpłatnej antykoncepcji (także antykoncepcji awaryjnej) oraz aborcji na żądanie do 12 tygodnia ciąży. Żądamy poszanowania praw pacjenta, ograniczenia stosowania tzw. klauzuli sumienia tak, by jej stosowanie nie odbierało kobietom ich praw, realizacji prawa do godnego porodu, a także polityki wspierającej rodzicielstwo. Chcemy zwiększenia pomocy państwa dla rodzin, w których żyją osoby z niepełnosprawnościami i przywrócenia funduszu alimentacyjnego.

12. Dbajmy o nasz wspólny dom, Ziemię.
Ziemia jest naszym jedynym domem. Pomimo tego, zużywamy jej zasoby, tak jakbyśmy mogli sobie pozwolić na jej zniszczenie. Apelujemy do rządów i korporacji o zaprzestanie niszczenia środowiska, odejście od technologii zatruwających planetę oraz wyzyskiwania słabszych.

13. Świeckie państwo.

Chcemy wolności od indoktrynacji religijnej i od przemocy symbolicznej w instytucjach, służbach i mediach państwowych. Żądamy prawa do wglądu w dane osobowe przetwarzane przez Kościół. Potrzebujemy nieskrępowanej religijnie wolności słowa, czyli zniesienia art. 196 k.k. o tzw. uczuciach religijnych. Także równouprawnienia wszystkich organizacji wyznaniowych i światopoglądowych. Chcemy wolnej od religii edukacji opartej o wiedzę i uniwersalne zasady etyczne i humanitarnej medycyny opartej o wiedzę i uniwersalne zasady etyczne, do której dostępu nie ogranicza klauzula sumienia. Wzmocnienia ochrony praw reprodukcyjnych i seksualnych. Wdrożenia i przestrzegania Konwencji Stambulskiej. Nieskrępowanej religijnie wolności zawierania związków partnerskich i małżeńskich przez osoby różnej i tej samej płci.

14. Unormowanie relacji finansowych między Państwem a Kościołem.
Chcemy likwidacji finansowych przywilejów Kościoła, w tym opodatkowanie jego dochodów.
Zakaz finansowania go z budżetu Państwa, w tym w szczególności ewangelizacji i katechezy.
Jawność przepływów finansowych między Państwem a Kościołem i obowiązek ewidencjonowania wszystkich przychodów.

grafika podglądowa

PRZEPISY/WYTYCZNE DLA UCZESTNICZĄCYCH W PIERWSZYM MARSZU RÓWNOŚCI W SANOKU:

1. Nie naruszamy wolności pokojowego zgromadzania się.
2. Uczestnicy mają zakaz posiadania broni, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi, naruszających zasady organizowania zgromadzeń.
3. Nie naruszamy przepisów karnych.
4. Nie zagrażamy życiu i zdrowiu ludzi oraz mieniu.
5. W trakcie marszu nie spożywamy alkoholu ani żadnych innych używek.
6. Nie palimy w tłumie. Nie wszyscy chcą być biernymi palaczami, więc pomyśl o komforcie innych osób maszerujących.
7. Nie bierz ze sobą zwierząt. Podczas marszu często głośno gra muzyka, która może być dokuczliwa dla Twojego pupila. Oprócz osób manifestujących mogą zdarzyć się prowokatorzy i agresywne kontrmanifestacje, które mogą używać petard, kamieni, cegieł. Może to nie być odpowiednie miejsce dla zwierząt.

Możemy śpiewać, tańczyć, jeść dużo pomarańczy! Możemy się po prostu dobrze bawić. Możemy się uśmiechać do osób wokoło. Możemy porozmawiać z osobą znajomą lub nieznajomą. Możemy cykać foty. Możemy cieszyć się, że jesteśmy razem. Pomóc innym, jeśli tego potrzebują. Osoby biorące udział w marszach równości są życzliwe, uczciwe i pomocne. Niechaj tak zostanie! – czytamy w opisie wydarzenia.

źródło: Red., arch. Red., LGBT+ Activist SANOK / FB, foto: zrzutka.pl, drag_king_heroes / Instagram

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe podatki w KPO. Schreiber: Nie jestem entuzjastą
Następny artykułDziś Seniorzy będą świętować w Sędziszowie