Śnieżne pchły, a właściwie skoczogonki, to stworzenia, które lubią wilgoć. Żyją w glebie i ściółce, gdzie uczestniczą w procesie rozkładania. Mają skłonność do gromadzenia się na powierzchni śniegu lub wokół pni drzew. Czasami gromadzą się w tak dużych ilościach, że śnieg staje się czarny lub niebieski. A wtedy z całą pewnością przykuwają uwagę przechodniów.
Kilka zdjęć śnieżnych pcheł pojawiło się na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku. Choć skoczogonki niekoniecznie wzbudzają sympatię, to zainteresować może kilka ciekawych faktów na ich temat, jak np. geneza ich nazwy i mechanizm funkcjonowania.
“Śnieżne pchły. Skoczogonki, bo o nich mowa, mają około 1 mm długości i potrafią pokryć śnieg w liczbie kilku tysięcy na metr kwadratowy. Skoczogonki mają specjalny narząd ruchu, widełki na spodzie ciała. Potrafią przy ich pomocy wzlecieć na kilka cm. Zachowując proporcje, człowiek w trzech skokach mógłby wspiąć się na ściany Śnieżnych Kotłów. – czytamy w poście udostępnionym na Facebooku Karkonoskiego Parku Narodowego.
“Nazywają się przeuroczo” – komentują internauci. “Dziwne to” – piszą inni. Część czytelników jest jednak nieco podejrzliwa wobec tych małych stworzeń, bo w komentarzach pod zdjęciami padają pytania o to, czy skoczogonki stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt domowych. Pracownicy parku uspokajają, tłumacząc, że śnieżne pchły nie stanowią zagrożenia dla człowieka.
Atak zimy. Nagranie z polskich gór
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS