A A+ A++

Na związek smogu z koronawirusem wskazuje coraz więcej badań. Naukowcy z USA w najnowszym wydaniu pisma „Science Advances” piszą, że tam, gdzie powietrze jest brudne, znacznie rośnie śmiertelność z powodu COVID-19.

Z kolei według badania Office for National Statistics w Wielkiej Brytanii zanieczyszczenie powietrza zwiększa śmiertelność z powodu zakażenia koronawirusem aż o 6 proc. Inne badania z USA i Holandii przyniosły informację, że ryzyko śmierci po zakażeniu koronawirusem w przypadku, gdy pacjent oddycha zanieczyszczonym powietrzem, rośnie nawet od 8 do 15 proc.

Z kolei na łamach „Cardiovascular Research” (czasopismo Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego) postawiono tezę, że brudne powietrze przyczynia się aż do 15 proc. zgonów z powodu zakażenia koronawirusem. Przy czym we wschodniej Azji wskaźnik ten wynosi aż 27 proc., w Ameryce Północnej 19 proc., zaś w Europie 17 proc.

Dlaczego musimy pozbyć się smogu?

Co możemy zrobić samemu, żeby zmniejszyć smog? A razem z sąsiadami z kamienicy albo tymi z domu obok? Czy, gdy martwimy się o naszą przyszłość w czasie pandemii, możemy przestać choć na chwilę troszczyć się o to, czym oddychamy? Czy nasze miasta będzie stać na inwestycje w lepsze powietrze? A nas?

O tym będziemy rozmawiać podczas kolejnego spotkania z cyklu Miasta Idei. Internetowe spotkanie rozpoczniemy 16 listopada o godz. 16 od warsztatów z mieszkańcami (zapisy mailem: [email protected]).

Po warsztatach odbędzie debata online na ten temat. Naszymi gośćmi będą: Blanka Romanowska, dyrektor departamentu infrastruktury i środowiska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prof. Piotr Kleczkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Tomasz Misztal, główny specjalista w wydziale środowiska w Urzędzie Miasta Gliwice, oraz Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMgła gęsta jak mleko w Rybniku. Kierowcy zapominają o światłach
Następny artykułNiektóre sklepy meblowe zamknięte od 7 listopada 2020 r.