A A+ A++

W pierwszej połowie października augustowscy leśnicy otrzymali zgłoszenie o śmieciach wyrzuconych do lasu. Zdjęcia obrazujące incydent robią porażające wrażenie. Sprawca popełnił błąd pozostawiając wśród odpadów dokumenty. Poniesie karę za ten pożałowania godny czyn. Niestety nie jest to jednostkowe zdarzenie, ponieważ zdumiewające zaśmiecanie augustowskich lasów występuje częściej.

O zdarzeniu opowiedział nam Adam Sieńko, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów.

-Otrzymaliśmy zgłoszenie o przywiezieniu śmieci do lasu na Lipowcu. Na wielkiej stercie odpadów można było dostrzec materac od łóżka, pojemniki po farbie, opakowania po pizzy. Ktoś załadował do samochodu wszystko to, co miał w domu i porzucił w lesie. Straż leśna przeczesała śmieci i znalazła w nich dokumenty z nazwiskiem i adresem osoby, która tego czynu dokonała. Obraz śmieci w lesie mnie poraził. Zdjęcia, które zrobiono na miejscu są dramatyczne. Zastanawiam się, co mają w głowie ludzie decydujący się na taki krok? Przecież każdy płaci za wywóz śmieci. Można było również zawieść odpady na odpowiednie składowisko, zamiast zostawiać je na terenie leśnym –ubolewa Adam Sieńko.

Warto zauważyć, że za pozostawienie śmieci w lesie grożą poważne kary finansowe. Bardzo często udaje się zidentyfikować sprawców takich działań dzięki rozwieszonym fotopułapkom.

-Myślę, że opisany incydent zakończy się mandatem o wartości minimum 500 zł, ale sprawca będzie też musiał doprowadzić miejsce do stanu sprzed nielegalnego pozostawienia odpadów. Niestety takich spraw mamy dużo więcej, nie jest to pojedynczy incydent. Jest to tym bardziej zadziwiające, iż pozostawienie śmieci w lesie nie ma przecież jakiegokolwiek ekonomicznego usprawiedliwienia. Jest wiedzą powszechną, że nie można tego robić –zauważa Adam Sieńko.

-Oczywiście w augustowskich lasach są fotopułapki, które pomagają rozpoznawać sprawców nielegalnych działań. Niestety nie jesteśmy w stanie rozmieść ich w każdym miejscu, co jest pewnym problemem. Takie urządzenia znajdują się przede wszystkim przy składach drewna, aby zapobiec kradzieży, a także przy głównych szlakach komunikacyjnych. Należy pamiętać, że śmieci w lesie stanowią również zagrożenie dla bytujących tam zwierząt -tłumaczy Sieńko.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że wielkimi krokami zbliża się Dzień Wszystkich Świętych i zaduszki. Problem pozostawionych odpadów po zniczach i kwiatach również jest zauważalny. 

-Za chwilę ludzie ruszą na cmentarz, co samo w sobie jest piękne i związane z naszą tradycją. Niestety w tym okresie pojawiają się również problemy z zostawianiem worków ze śmieciami na obrzeżach cmentarza i wyrzucaniem ich pod drzewa otaczające cmentarz. Możemy jedynie zaapelować o to, aby szanować nasze wspólne dobro, nie wyrzucać śmieci na miejsca do tego nieodpowiednie, korzystać z kontenerów i z wyznaczonych punktów –puentuje Adam Sieńko.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAktualne dane o wdrażaniu programu Czyste Powietrze na terenie gminy Dydnia
Następny artykułKolejne szkoły otrzymały wsparcie w ramach Rządowego programu „Aktywna tablica”!