A A+ A++

źródło: shutterstock.com

Współcześni seniorzy coraz częściej otwierają się na technologiczne nowości i chętnie zapoznają się z nowinkami. Chętnie korzystają z internetu, portali społecznościowych i komunikatorów. Dlatego smartfon może stać się im niezwykle przydatny. Jednak, jaki telefon dotykowy dla seniora będzie najlepszy? Podpowiadamy!

Idealny smartfon dla seniora – podstawowe kryteria

Wybierając smartfon dla seniora, musimy pamiętać, że starsze osoby mają specyficzne wymagania i potrzeby. Wynika to przede wszystkim z racji wieku i stopniowo pogarszającego się stanu zdrowia. Problemy ze wzrokiem lub słuchem czy też trudność z utrzymaniem przedmiotów w dłoniach to coś, co koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.

Kryteria, które musi spełnić dobry smartfon dla seniora to przede wszystkim łatwość obsługi telefonu. Liczy się zarówno mało skomplikowany system, bez szczególnie rozbudowanych funkcji, jak i obecność ustawień umożliwiających dostosowanie poszczególnych elementów interfejsu. Wśród nich kluczowe jest możliwość powiększania rozmiarów czcionki i poszczególnych elementów interfejsu, odczytywanie zaznaczonego tekstu, sterowanie gestami czy też opcja opisywania elementów widocznych na ekranie.

Naturalnie smartfony dla seniorów muszą być wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz. Jednak nie należy zapominać, że urządzenia takie muszą być także lekkie i poręczne. Dzięki temu starsze osoby, nawet pomimo różnych dolegliwości, bez trudu utrzymają je w dłoniach i będą mogły wygodnie z nich korzystać.

Zbliżenie na ręce starszej osoby obsługującej smartfon.

źródło: shutterstock.com

Niemniej istotnym parametrem, który musi spełniać smartfon dla seniora, jest wyraźny i głośny dźwięk. Dotyczy to zarówno jakości dźwięku podczas połączeń telefonicznych, jak i samych sygnałów takich jak dzwonki i alarmy. Dzięki temu senior usłyszy dzwonek telefonu, nawet pomimo głośno grającego telewizora lub radia i innych sprzętów domowych, zgiełku ulicznego i innych bodźców generujących hałas.

Bardzo ważnym elementem jest też wytrzymała bateria. Telefon dotykowy dla seniora nie powinien wymagać częstego podłączania do ładowarki, aby jego użytkownik zawsze miał do dyspozycji smartfon w pełnej gotowości. Dobrym rozwiązaniem jest kupno kompatybilnej ze smartfonem stacji dokującej lub urządzenia, takiego jak choćby radiobudzik, z ładowarką indukcyjną. Dzięki temu telefon będzie mógł się ładować zawsze wtedy, gdy senior odłoży go na podkładkę ładującą, ulokowaną na przykład na szafce nocnej.

Wybierając smartfon dla seniora, nie możemy zapomnieć o dobrym aparacie fotograficznym. Dzięki niemu seniorzy nie tylko uwiecznią ważne dla nich momenty z życia rodzinnego, jak choćby zdjęcia ukochanych wnuków, ale też zapiszą w cyfrowej formie ważne dla nich informacje. Tym samym aparat powinien pozwolić na łatwe sfotografowanie recept, ulotek, dokumentów, rozkładów jazdy z przystanków komunikacyjnych, przepisów kulinarnych z gazet i innych istotnych dla starszych osób treści.

Prosty w obsłudze smartfon dla seniora czy klasyczny telefon komórkowy?

Tak jak wspomnieliśmy, smartfon dla seniora to dobry wybór dla tych, którzy bez trudu radzą sobie z nowymi technologiami, w tym z ekranami dotykowymi. Docenią je ci użytkownicy, którzy z pomocą telefonu chcą łączyć się z internetem, korzystać z portali społecznościowych i komunikatorów, czy też wykonywać zdjęcia. Smartfony dla seniorów są też niezastąpione w przypadku osób mających problemy ze wzrokiem, ze względu na liczne udogodnienia.

Pamiętajmy jednak, że nie każda osoba w podeszłym wieku przekona się do korzystania z telefonu z ekranem dotykowym, nawet jeśli będzie to prosty w obsłudze smartfon dla seniora. Szczególnie jeśli telefon jest potrzebny przede wszystkim do rozmów telefonicznych. W dodatku klasyczny telefon komórkowy będzie lepszą alternatywą od urządzenia z ekranem dotykowym, jeśli senior przyzwyczajony jest do korzystania z fizycznej klawiatury. W ofercie producentów telefonów komórkowych nie brakuje takich, które mają czytelne wyświetlacze, duże klawisze i wytrzymałą baterię. W nich także znajdziemy przydatne funkcje, jak choćby zaprogramowanie przycisku alarmowego SOS. Tradycyjna komórka będzie dobrym wyborem także wtedy, gdy spodziewamy się, że telefon może doznać obrażeń w przypadku upadków lub przygnieceń. Kompaktowe wymiary i mocna obudowa sprawdzą się niekiedy lepiej niż  telefon dotykowy dla seniora z dużym i stosunkowo delikatnym ekranem.

Starszy człowiek robiący zdjęcie smartfonem krajobrazu, gór.

źródło: unsplash.com

Producenci telefonów dla seniorów

Telefony dla seniorów są flagowym produktem marki myPhone. Jednak smartfony dla seniorów możemy znaleźć też w ofercie innych producentów, takich jak Motorola, Samsung, Nokia czy Xiaomi. Najważniejsze jest precyzyjne określenie potrzeb seniora, który ma korzystać z danego modelu. Nie można się przy tym kierować stereotypami. Nie każdy senior ucieszy się z najprostszego modelu telefonu, wybranego tylko ze względu na jego podeszły wiek. Współcześni seniorzy coraz chętniej sięgają po gadżety i ucieszą ich smartfony z wyższej półki, które jednak mają udogodnienia czyniące z nich przyjazny smartfon dla seniora.


Reklama



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJutlandia: detektorysta odkrył wyjątkowy złoty naszyjnik z epoki żelaza
Następny artykułNa co i jak działa susz CBD?