Wprawdzie na początku pogoda nie rozpieszczała, ale na placu Konstytucji 3 maja nikt nie tracił humoru. W niedzielne przedpołudnie mieszkańcy naszego miasta chętnie odwiedzali stoiska przygotowane w ramach „Świdnickiego Smakowania Regionalnych Frykasów”. Organizatorem kiermaszu było Centrum Usług Społecznych.
Gości śpiewająco przywitał zespół „Retro” z Klubu Seniora pod dyrekcją Janusza Lawgmina, zaś wydarzenie otworzył burmistrz Waldemar Jakson: – Dziękuję wszystkim wystawcom, którzy przybyli do naszego miasta, mimo tej niepewnej pogody. Otwieram „Świdnickie Smakowanie Regionalnych Frykasów 2023” i myślę, że będzie to początek stałej tradycji. Jest to ciekawa impreza, promująca region lubelski oraz pokazująca bogactwo tradycji różnych miejscowości.
– Nie udałoby się nam zorganizować tego spotkania, gdyby nie pomoc, inspiracja, dobre rady i obecność pana Roberta Niedziałka, szefa Lubelskiego Jarmarku „Lubartowska 77”. Serdecznie dziękujemy. Jeśli rozsmakujecie się państwo w tych wszystkich pysznych daniach i produktach, możecie udać się w każdą sobotę właśnie na Lubartowską 77 i tam popróbować tych frykasów. Podobny jarmark odbywa się też w Gali. Dziękuję również wiceministrowi Arturowi Soboniowi, dzięki któremu udało nam się pozyskać środki z Fundacji „Orlen”. Dziękuję pani Renacie Elmerych, organizatorowi społeczności lokalnej CUS, pomysłodawczyni wydarzenia, a także wszystkim moim współpracownikom z centrum, którzy są dzisiaj wolontariuszami – mówił Andrzej Mańka, dyrektor CUS.
Na stoiskach wystawców między innymi z Lublina, Świdnika, Nałęczowa, Krupego, Dynisk, można było zakupić wędliny, sery, miody, olej, herbatę, kawę, przetwory warzywne i owocowe, soki, wina, piwa rzemieślnicze, pieczywo. Kucharze ze Spiczyna serwowali podpłomyki z mąki orkiszowej, na przykład z hummusem lub na słodko. Powodzeniem cieszyła się zupa z pokrzyw, kapusta z grochem i chwaścioki przygotowane przez Gród Słowiański z Wólki Bieleckiej. Na stoisku ekipy z Aleksandrowa pojawiły się ciasta, pierogi i placki ziemniaczane.
Odbyły się wykłady „Jak zdrowo żyć?” i „Białko nie tylko dla sportowców” przygotowane przez Joannę Biszkont i Anetę Bronowicz, a także prelekcja eksperta kulinarnego Sławomira Piwowarskiego „Jak zdrowo jeść?”.
Najmłodsi brali udział w animacjach, na które zaprosili ich przedstawiciele Grodu Słowiańskiego. Mogli też namalować obrazek na drewnie, skorzystać z malowania twarzy i plecenia warkoczyków oraz dmuchańców. Chętnie robili owocowo-warzywne stworki i fotografowali się na potężnych maszynach Świdnickiego Klubu Motocyklowego „Usarz”.
Jednym z ostatnich punktów programu było ogłoszenie wyników rywalizacji wystawców. Narody przyznawało jury w składzie: Sławomir Piwowarski, ekspert kulinarny, Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, Andrzej Mańka, dyrektor CUS. W kategorii „Najbardziej oryginalny smak” zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Aleksandrowa, które przygotowało pyszną słoninkę. Puchar za „Najciekawszą aranżację produktu” powędrował do panów ze Spiczyna serwujących podpłomyki. „Najbardziej kreatywnym wytwórcą” zostało gospodarstwo „Ale ziółko” z Lublina.
– Serdecznie gratuluję zwycięzcom, ale także wszystkim wystawcom, bo produkty są wspaniałe. Cieszę się, że takie wydarzenie odbywa się w Świdniku. Centrum Usług Społecznych to przekształcony Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który udzielał wsparcia mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji. Centrum nadal to robi, ale również wychodzi ponad wcześniejsze założenia ośrodka. Integruje społeczność lokalną, organizuje różnego rodzaju wydarzenia dla wszystkich świdniczan, współpracuje ze świdnickimi stowarzyszeniami pozarządowymi. Jestem bardzo wdzięczny panu Andrzejowi Mańce i pani Renacie Elmerych oraz całemu zespołowi centrum – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Natomiast nagrody dla 10 osób, które zakupiły produkty za co najmniej 20 zł, wylosował wiceminister Artur Soboń.
– Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie i aktywnie spędzić niedzielę. Tego typu impreza, na którą mogą przyjść rodziny z dziećmi, na pewno wzbogaci miejską ofertę wydarzeń – podkreślał Artur Soboń.
Wiceminister wręczył również nagrodę publiczności w plebiscycie na „Najsympatyczniejszego sprzedawcę”. Puchar powędrował do Koła Gospodyń Wiejskich z Aleksandrowa.
Na zakończenie imprezy odbył się koncert zespołu „Muzyka z kapelusza”. Grupa z Nałęczowa zaśpiewała utwory polskie z okresu międzywojennego, a także światowe standardy muzyki rozrywkowej.
Imprezę zrealizowano w ramach V edycji projektu grantowego dla społeczności lokalnych „Moje Miejsce na Ziemi”, finansowanego przez Fundację PKN Orlen. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Świdnik -Waldemar Jakson.
aw
Last modified: 19 czerwca, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS