Pod koniec tygodnia możemy spodziewać się temperatur nawet ponad 30°C. Takie upały mogą powodować zagrożenie zdrowia oraz życia.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyjaśnia, że upał to pojęcie meteorologiczne charakteryzujące się wysokimi temperaturami. Mówimy o nim w sytuacji, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 stopni Celsjusza. Najwyższa temperatura w ciągu dnia występuje między godziną 15.00 a 18.00, natomiast najwyższe promieniowanie UV między godziną 12.00 a 13.00.
Utrzymujące się wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia, przegrzania organizmu, udaru słonecznego lub cieplnego. Upał uniemożliwia też normalne funkcjonowanie organizmu. Podczas utrzymywania się wysokich temperatur wszyscy powinniśmy przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa.
Jak sobie radzić z upałami?
Przede wszystkim, o ile jest to możliwe, ograniczyć przebywanie na słońcu, nosić nakrycia głowy, pić dużo wody, stosować kremy z filtrem i unikać alkoholu – odwadnia organizm. Warto też pamiętać o przewiewnych ubraniach i unikaniu wysiłku fizycznego. Szczególną opieką należy otoczyć dzieci. Najmłodsi powinni mieć lekkie ubranie i nakrycie głowy. Młodsze dzieci – w wózkach, należy chronić przed słońcem np. parasolką. Szczególna uwaga w upalne dni należy się osobom starszym, a także zmęczonym, otyłym i przyjmującym leki utrudniające proces termoregulacji. Jeżeli zauważymy niepokojące objawy powinniśmy skontaktować się z lekarzem bądź zgłosić się do szpitala w celu uzyskania fachowej pomocy. Zachowajmy też rozwagę podczas jazdy samochodem. Wówczas, nasza koncentracja jest osłabiona.
WAŻNE!!! Nie pozostawiajmy naszych pociech ani zwierząt samych w samochodach.
Wystarczy kilkanaście minut aby zamknięty samochód stał się pułapką z której dziecko nie wyjdzie. Pozostawienie uchylonej szyby nie jest rozwiązaniem. Szyba przepuszcza promienie słoneczne, nagrzewa wnętrze samochodu, a ciało dziecka nagrzewa się szybciej niż dorosłego. Temperatura w samochodzie może bardzo szybko wynieść ponad 60°C. Pozostawienie dziecka samego w aucie na słońcu może doprowadzić do tragedii.
Widząc dziecko w zamkniętym pojeździe podczas upału możemy zbić szybę, gdyż działamy w stanie wyższej konieczności, w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu. Nie popełniamy wówczas przestępstwa, ponieważ ratujemy życie będące wartością nadrzędną.
Poniżej w linku zamieszczamy krótki film prezentujący sposób w jaki zbić szybę w samochodzie:
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższą infografiką przygotowaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia oraz z krótkim poradnikiem „Jak przygotować się na upał” przygotowanym przez RCB, dostępnym tutaj.
Źródło: RCB
Źródło: GIS
Źródło:MZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS