A A+ A++

Jesień to czas porządków w ogrodach i na działkach. Działkowcy pozbywają się liści, gałęzi najczęściej je spalając. Unoszący się z nich dym przeszkadza innym, którzy zmuszeni są do wdychania nieprzyjemnego zapachu.

Przypominamy, że odpadów z ogrodu takich jak liście, gałęzie, łodygi, siano, trawa nie wolno nam spalać bez względu czy jest to nasza prywatna działka czy teren rolny lub leśny. Jest to niezgodne z prawem. Zakaz spalania liści, gałęzi obowiązuje na mocy Ustawy o odpadach, gdzie art. 30 zakazuje przetwarzania odpadów poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi. Odpady takie możemy kompostować.

Obecnie wszyscy objęci jesteśmy obowiązkiem segregowania śmieci. Przepisy obligują nas do segregowania odpadów zgodnie z gospodarką odpadami.

Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy – miasto Grudziądzwłaściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się selektywnie zbieranych odpadów biodegradowalnych oraz odpadów zielonych. Tak więc pozostałości z ogrodów należy wrzucić do pojemnika na bioodpady.

  

Warto dodać, że spalanie na otwartej przestrzeni tzw. odpadów biogennych przyczynia się do przekroczeń poziomów stężeń pyłów PM 2,5 i PM 10 w powietrzu, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach, ten kto wbrew zakazowi określonemu w art. 155 termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu lub grzywny. Osoba, która spala odpady zielone może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 złotych lub w postępowaniu sądowym do 5 tysięcy złotych.

  

Planując rozpalenie ogniska musimy wziąć pod uwagę także przepisy przeciwpożarowe. Tę kwestię reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

 

Ognisko w ogrodzie lub na działce będzie nielegalne, gdy:

  • jest rozpalane w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu (§ 40 ust. 1),
  • znajduje się w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych (§ 4 ust. 1 pkt 5),
  • jest rozpalane w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej (§ 4 ust. 1 pkt 6),
  • znajduje się w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§ 41 ust. 3).

Natomiast zgodnie z art. 82 § 1 pkt 1 Kodeksu wykroczeń, kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

  

Spalania liści i gałęzi na własnej działce zabrania też art. 144 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

  

Tak więc spalanie odpadków roślinnych, które powoduje powstawanie dymu uciążliwego dla posiadaczy sąsiednich posesji, stanowi naruszenie tego przepisu.

Źródło: www.poradnikogrodniczy.pl

Pamiętajmy, że rozpalanie ogniska blisko zabudowań czy dróg, może być naprawdę niebezpieczne i jest niedozwolone. Dym może ograniczyć widoczność i spowodować zagrożenie dla pojazdów, a mały podmuch wiatru może spowodować rozprzestrzenianie się ognia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak powstawały efekty w hitowym serialu
Następny artykułStraż pożarna inwentaryzuje schrony w Gliwicach. Wyniki prac poznamy za dwa miesiące