A A+ A++

Obserwatorium radiowe Arecibo zlokalizowane w Puerto Rico zawaliło się w nocy na początku tego tygodnia. W poprzednich miesiącach radioteleskop uległ dwóm awariom kabli podtrzymujących konstrukcję, przez co urzędnicy otoczyli miejsce kordonem ze względów bezpieczeństwa. W zeszłym miesiącu amerykańska agencja National Science Foundation zdecydowała, że ​​nie ma bezpiecznego sposobu na naprawę kabli pomocniczych Arecibo, które zerwały się w sierpniu i ponownie w listopadzie. Agencja podjęła więc decyzję o wycofaniu obserwatorium z użytku i rozpoczęła opracowywanie planu kontrolowanej rozbiórki. Zanim jednak ktokolwiek zaczął obmyślać przeprowadzenie takiej operacji, 900-tonowa konstrukcja runęła na zawieszoną pod spodem czaszę teleskopu.

Kultowy amerykański radioteleskop znajdujący się w dżungli Portorykańskiej zawalił się. Konstrukcja od sierpnia uległa dwóm uszkodzeniom, uniemożliwiającym jego naprawę.

[embedded content]

„Jesteśmy zasmuceni tą sytuacją, ale cieszymy się, że nikt nie został ranny”, oświadczył dyrektor NSF Sethuraman Panchanatham. „Skupiamy się teraz na ocenie szkód, znalezieniu sposobów przywrócenia operacji w innych częściach obserwatorium oraz pracy nad dalszym wspieraniem społeczności naukowej i mieszkańców Puerto Rico”.  NSF wstępnie ocenia, że ​​wierzchołki wież wsporczych, na których wisiała platforma, uległy uszkodzeniu. Na dostępnych zdjęciach faktycznie widać, że wierzchołki otaczających struktur mogły się odłamać. NSF będzie teraz próbować bezpiecznie oczyścić teren.

Obserwatorium radiowe w Arecibo było placówką badawczą zaprojektowaną do różnych zadań astronomicznych, w tym do śledzenia asteroid, ale jest bardziej znane z pracy SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence). W sierpniu, niedługo po tym jak huragan Isaias uderzył w Puerto Rico, 3-calowy kabel pomocniczy wysunął się z gniazda, wyrywając 100-metrowy otwór w 300-metrowej czaszy. Na początku tego miesiąca, tuż przed rozpoczęciem naprawy, główny kabel o wadze prawie 7 ton zerwał się z tej samej wieży, uderzając w antenę i powodując jeszcze większe uszkodzenia paneli. Nawet osoby, które nie kojarzą teleskopu z samej nazwy, mogą go pamiętać z filmu Golden Eye o Jamesie Bondzie. Był on również widoczny w filmach takich jak Kontakt, Gatunek oraz w Z Archiwum X.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie miał maseczki, trafił do aresztu
Następny artykułPosłowie za 3-metrowym ogrodzeniem. Są trzy oferty na budowę bramy do Sejmu