A A+ A++

W tym roku rozpocznie się remont śluzy na Kanale Augustowskim w Augustowie. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji tego przedsięwzięcia, a kolejnym krokiem będzie pozyskanie niezbędnych pozwoleń. Modernizacja ma potrwać do 2023 roku. To jednak nie jedyny remont jaki się szykuje na augustowskich śluzach. W tym roku planowana jest także wymiana wrót na śluzie w Gorczycy i Paniewie.

Kanał Augustowski jest unikalnym i jedynym na naszym terenie tak wyjątkowym zabytkiem. Po stronie polskiej kanał posiada 14 śluz. Od wielu lat śluzy na kanale są remontowane. W najbliższych latach planowane są kolejne modernizacje. Pod koniec tego roku ma ruszyć remont śluzy w Augustowie.

-Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji na remont śluzy Augustów na Kanale Augustowskim. Posiadamy już pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie robót budowlanych, czekamy na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydawaną przez burmistrza Augustowa. Dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej będziemy mogli wystąpić o pozwolenie wodnoprawne, pozwolenie na budowę, a co za tym idzie rozpoczęć procedurę przetargową na wybór wykonawcy remontu śluzy Augustów -informuje Agnieszka Giełażyn -Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich. –Szacujemy, że nastąpi to najwcześniej w ostatnim kwartale bieżącego roku. Zakończenie robót budowlanych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie śluzy po wykonanym remoncie przewidujemy na grudzień 2023 roku.

Jak dodaje rzeczniczka prasowa, inwestycja ma na celu przywrócenie sprawności technicznej śluzy i utrzymanie drożności drogi wodnej Kanał Augustowski dla żeglugi śródlądowej.

-Remont śluzy Augustów będzie polegał na wzmocnieniu ścian komory i głów śluzy, wymianie poszycia wrót, remoncie mechanizmu napełniania, zmianie sposobu obsługi śluzy z ręcznego na elektryczny lub hydrauliczny, umocnieniu brzegów ścianką szczelną awanportu dolnego i górnego i pogłębieniu kanału od strony awanportu dolnego -tłumaczy Agnieszka Giełażyn -Sasimowicz. -W ramach tej inwestycji wykonane zostaną także zmiany zagospodarowania terenu wokół śluzy, czyli nastąpi wymiana ciągów pieszych, montaż oświetlenia, wymiana ogrodzenia, wykonanie monitoringu śluzy spiętego z budynkiem operatora śluzy i budynkiem Dyrekcji Zarządu Zlewni. A po północnej stronie nabrzeża odtworzona zostanie „mała przystań” w postaci pływającego pomostu na 6–8 jednostek. Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 10 milionów zł.

Remont nie będzie należał do najłatwiejszych, a to z uwagi na położenie śluzy niemal w centrum miasta i na jednej z głównych ulic w Augustowie czyli 29-Listopada. Ruch na tej drodze jest bardzo duży. W związku z tym zapytaliśmy też wód polskich o to, jak logistycznie będzie wyglądała modernizacja i czy w dużym stopniu utrudni ruch na tej trasie.

-Dokładamy wszelkich starań aby prace, które będą prowadzone na śluzie, nie wpływały na utrudnienia w ruchu drogowym. Ruch na ulicy 29-listopada w Augustowie, będzie odbywał się normalnie. Chwilowe utrudnienia mogą się tworzyć tylko w momencie wjazdu lub wyjazdu ciężarówek z budowy -zapewnia rzeczniczka.

Remont śluzy w Augustowie to nie jedyna inwestycja związana z Kanałem Augustowski, jaką planują wykonać wody polskie.

-Trwa postępowanie przetargowe na wymianę wrót na śluzach Gorczyca i Paniewo na Kanale Augustowskim. Obecnie analizujemy złożone oferty. Ze względu na zły stan techniczny wymienione zostaną wrota górne, środkowe i dolne na śluzie Paniewo. To jedyna po stronie polskiej dwukomorowa śluza, stąd konieczność wymiany 3 par wrót. Jeśli chodzi o śluzę Gorczyca, wymienione zostaną wrota górne. Wrota dolne na tej śluzie wymieniliśmy pod koniec ubiegłego roku za kwotę blisko 300 tysięcy złotych. Także obie pary wrót śluzy Gorczyca w najbliższym sezonie żeglugowym będą nowe. Szacujemy, że prace budowlane na śluzie Gorczyca zakończą się do końca marca 2021r., zaś na śluzie Paniewo do końca maja. Koszt wymiany trzech wrót na śluzie Paniewo to blisko milion złotych, zaś wrót górnych na śluzie Gorczyca to 230 tysięcy zł. Wszystkie wrota zostaną wykonane z drewna modrzewia europejskiego. Warto tu przypomnieć, że w tym sezonie żeglugowym śluzę Gorczyca pokonało ponad pięć i pół tysiąca jednostek pływających zaś dwukomorową śluzę Paniewo blisko 3 i pół tysiąca -informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

W najbliższych latach planowany jest także remont śluzy w Białobrzegach oraz modernizacja śluzówki i pomieszczeń gospodarczych na śluzie Dębowo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWspieramy sport i działające na terenie gminy kluby sportowe
Następny artykułNie wyrzucaj śniegu na drogę, bo dostaniesz mandat