ZAKOPANE. W ramach akcji „Dla ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” młodzież ze szkół średnich mogła zapoznać się z tym jak wygląda praca służb mundurowych oraz z jakim zagrożeniem muszą się liczyć.
Na sali gimnastycznej „Hotelarza” powstały specjalne stoiska służb mundurowych. Prezentowany były tam sprzęt i wyposażenie, jakim posługują się na co dzień mundurowi.
– Prezentujemy m.in. elementy ochrony indywidualnej, jak kamizelka kuloodporna, czy elementy używane do zabezpieczeń imprez o podwyższonym ryzyku. Nie są używane na co dzień, ale są na wyposażeniu Policji – mówił st. asp. Krzysztof Waksmundzki z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Na stoisku Policji znaleźć można było także kamizelkę przeciw uderzeniowa, tarczę i kask, a także ochraniacze na ręce i nogi oraz ulotki informujące o zagrożeniach.
Tuż obok Policji znajdowało się stoisko Straży Granicznej z zakopiańskiej placówki. – Prezentujemy to, czym posługujemy się na co dzień, czyli broń służbową oraz system informacji Schengen, czyli tablet zawierający informacje o osobach poszukiwanych. Mamy też gogle termowizyjne, kamizelki kuloodporne, lornetki, urządzenia do sprawdzania autentyczności dokumentów oraz ulotki, które rozdajemy i zachęcamy do przybycia do służby – mówi chor. sztab. Wojciech Gał z placówki Straży Granicznej w Zakopanem.
Zabraknąć nie mogło także stoiska strażaków. Tu największe zainteresowanie wzbudził pies pomagający ratownikom. Umundurowanie, aparaty powietrzne, radiotelefon do komunikacji między dowódcą, a ratownikami i detektor wielogazowy. Dużo osób się myli i mówi, że są to butle z tlenem, ale my strażacy używamy butli z powietrzem. Tym oddychamy w strefie działań gdzie jest zadymienie lub inne gazy toksyczne – zaznacza st. strażak Szczepan Sachaj z Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.
Kolejne stanowiska, były już dla zakopiańskiej młodzieży mniej znane, a udostępniany sprzęt budził większe zainteresowanie. – Kamizelka, broń krótka i długa, pas taktyczny, plecak patrolowy, hełm, słuchawki, okulary oraz spadochrony. Na co dzień używamy tego sprzętu przy ćwiczeniach, ale szkolimy się, aby na wypadek konfliktu działać szybko i skutecznie – mówi żołnierz z 6. Brygady Taktyczno-Desantowej z Krakowa.
Bardzo duże zainteresowanie wzbudził także robot służący do przenoszenia niebezpiecznych ładunków. – Jest to robot pirotechniczny. Służy do przenoszenia niebezpiecznych ładunków. Jest on polskiej konstrukcji. Mamy też kombinezon przeciwodłamkowy, który jest używany tam gdzie nie da się dostać tym robotem, lub jest wymagana większa precyzja. Nigdy nie wiadomo co się znajduje w danej paczce, czy jak silny jest ładunek. Takiego robota łatwiej zastąpić lub naprawić, dlatego ich używamy – pirotechnik Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie
Swoje wyposażenie zaprezentowała także służba więzienna. – Mamy kamizelki, ochraniacze na golenie, kask w przypadku interwencji. Pokazujemy także sprzęt jeśli chodzi o środki przymusu bezpośredniego jak kajdanki normalne, kajdanki zespolone na ręce i nogi, tarcze i pałkę. Mamy też apteczkę, którą stosujemy przy np. konwojach – opisuje stoisko funkcjonariusz z dziesięcioletnim stażem w grupie interwencyjnej działu ochrony Straży Więziennej.
Bardzo duże zainteresowanie wzbudził karabin maszynowy prezentowany na stanowisku 114 Batalionu Lekkiej Piechoty z Limanowej. – Mamy karabinek msbs grot, który jest w standardzie NATO. Jest też karabin maszynowy ukm 2000p przewidziany dla celowniczych z dużą siłą rażenia. Prezentujemy także moździerz lekki lmp 2017 do zwalczania celów pancernych przeciwnika – mówi żołnierz z 114 Batalionu Lekkiej Piechoty Limanowa, pododdział 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Krakowa.
Na prezentacja wyposażenia i działań służb mundurowych wybrano Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem, ze względu na to, że jest to jedyna szkoła w powiecie tatrzańskim, która posiada klasy mundurowe.
ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS