A A+ A++

Liczba wyświetleń: 1129

Trwają prace nad nową ustawą Prawo komunikacji elektronicznej, która budzi spore kontrowersje wśród obywateli. Jeden z jej artykułów daje aż dziesięciu różnym służbom szeroki dostęp do prywatnych danych klientów operatorów telekomunikacyjnych oraz przesyłanej korespondencji. Wielu Polaków protestuje, obawiając się, że służby będą czytać treść wiadomości przesyłanych za pomocą komunikatorów internetowych.

Projekt ustawy, datowany na 21 maja 2024 roku, znajduje się na stronie internetowej Sejmu RP. Najbardziej kontrowersyjny jest Art. 43, w którym mowa o udostępnianiu przez firmy telekomunikacyjne informacji przesyłanych przez ich klientów, na przykład za pomocą SMS-ów czy komunikatorów internetowych, a także wielu innych danych, aż 10 różnym polskim służbom.

Wśród nich znajdują się: Policja, Biuro Nadzoru Wewnętrznego, Straż Graniczna, Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej, Służba Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmeria Wojskowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

Co istotne, dostęp do tych danych będzie mógł następować bez nakazu sądu, co rodzi w wielu osobach obawy przed nadużyciami ze strony służb uprawnionych. Niektórzy podnoszą również, że proponowane przepisy są niezgodne z Konstytucją RP, a konkretnie z Art. 51 ust.2, który stwierdza, że „Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym”.

Krytycy projektu ustawy zarzucają, że sformułowanie „niezbędne w demokratycznym państwie prawnym” nie jest jednoznacznie zdefiniowane, więc w zasadzie można pod to podciągnąć niemal wszystko. Wiele tu zależy od pomysłowości osób tworzących nowe przepisy prawa.

Zwolennicy projektu ustawy argumentują, że dostęp do danych lokalizacyjnych oraz agregacja i udostępnianie danych dotyczących lokalizacji urządzenia pracującego w ramach usługi roamingu krajowego umożliwi uprawnionym służbom bieżący, efektywny i niezakłócony dostęp do tych informacji. Pozwoli to na prawidłową realizację zadań wynikających z ustawowych kompetencji służb specjalnych, szczególnie w przypadku prowadzenia działań o charakterze dynamicznym.

Pojawiają się również głosy, że obecne przepisy Prawa telekomunikacyjnego mogą być interpretowane w taki sposób, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni nie mają obowiązku przekazywać danych uprawnionym podmiotom. Dlatego projektowane zmiany mają na celu jednoznaczne rozstrzygnięcie tej kwestii.

Mimo tych argumentów, wielu Polaków wyraża zaniepokojenie, że nowe przepisy mogą prowadzić do nadużyć i naruszenia prywatności obywateli. Czas pokaże, jak ostatecznie zostanie ukształtowana ustawa Prawo komunikacji elektronicznej i czy uda się znaleźć kompromis między potrzebami służb a ochroną praw obywatelskich.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Inwigilacja

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDewastacja radiowozu straży miejskiej na rynku. Kobieta trafiła do szpitala
Następny artykułZespół Szkół Nr 1 ponownie w projekcie “Młodzi głosują 2024”