W pasiece w Grębocinie stanął kolorowy ul ze Słowenii. Tak zaprzyjaźniony z Polską kraj podzielił się z mieszkańcami Torunia i okolicy swoim doświadczeniem w hodowli pszczół.
Słowenia jest znana z działalności na rzecz popularyzowania pszczelarstwa i wiedzy o znaczeniu pszczół dla przyrody i ludzkości. To właśnie ten kraj był inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Pszczoły, przyjętego w 2017 r. przez wszystkie państwa członkowskie ONZ i obchodzonego co roku 20 maja.
Dlaczego słoweński ul zagościł akurat w Grębocinie? Toruń to miasto partnerskie Novego Mesta w Słowenii, a istniejący w grodzie Kopernika konsulat słoweński ma najdłuższy staż w Polsce. Ustawienie słoweńskiej pasieki w podtoruńskim Grębocinie jest więc efektem współpracy ambasady, konsulatu oraz otwartości na działania edukacyjno-ekologiczne władz Torunia i gminy Lubicz. Słoweński ul stanął w pasiece prowadzonej od ponad 10 lat przez państwa Jakubowskich – wielkich miłośników i znawców pszczół. Miejsce osobiście obejrzała i zaakceptowała Pani Ambasador Republiki Słowenii Božena Forštnarič Boroje, która wizytowała je w marcu br. wraz Konsulem Honorowym Republiki Słowenii w Toruniu Janem Walczakiem.
Pani Ambasador przyjechała też na oficjalną prezentację słoweńskiego ula w pasiece przy ul. Lampkowskiego w Grębocinie 14 czerwca 2021 r. Obecni też byli m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski, prezydent Torunia Michał Zaleski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz oraz konsul honorowy Republiki Słowenii Jan Walczak.
Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od polskiej tradycji, w której pasieką określa się zbiorowisko uli “jednorodzinnych”, w nazewnictwie słoweńskim pasieka to specjalne domki dla pszczół, które jak blokowisko mogą być rozbudowane i mieścić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt pszczelich rodzin. Zdobiony kolorowo ul, który stanął w Grębocinie, został zasiedlony dwoma rojami słoweńskich pszczół Kranjska sivka (Apis mellifera carnica), które doskonale poznały już grębocińskie pola, łąki i ogrody, ponieważ bytują w Polsce już od 13 maja. Dzięki temu uczestnicy uroczystości 14 czerwca 2021 r. mogli posmakować pierwszego miodu pozyskanego ze słoweńskiej pasieki.
Miód spod Torunia trafi do placówek dyplomatycznych wszystkich krajów UE w postaci gadżetu promującego pszczelarstwo, rolę pszczół dla świata, a także samą Słowenię jako kraj z bogatymi tradycjami pszczelarskimi. Warto dodać, że w tym roku państwo to obchodzi jubileusz 30-lecia niepodległości, a w drugiej połowie roku obejmuje przewodnictwo w UE.
Przy słoweńskiej pasiece w Grębocinie planowane są lekcje biologii dla uczniów szkół i przedszkoli z Torunia i Gminy Lubicz. Teren zostanie wyposażony w dodatkowe tablice edukacyjne jako kolejne atrakcyjne miejsce dla turystów, po słynnym i uznanym grębocińskim Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa.
Więcej na temat działań Słowenii dla pszczelarstwa
Fot. Wojtek Szabelski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS